"Nincsenek könnyű drogok"

A fürdősó lesz 2011 legdurvább kábítószere

Az idei év legnagyobb kihívása a toxikológusok és a szülők számára a "fürdősóként" forgalmazott drogok lesznek.

2011.01.27 14:53MTI

Louisiana államból rendkívüli törvénnyel már kitiltották a "fürdősó" formában árusított szereket azt követően, hogy a helyi detoxikáló központ több mint 125 segélyhívást kapott 2010 utolsó három hónapjában az ilyen típusú, kábítószerként használt stimulánsok túladagolása miatt. Mississippi szövetségi állam törvényhozói elé a múlt héten került az a törvényjavaslat, amely betiltatná e készítmények forgalmazását, és hasonló jogszabályon gondolkodnak Kentucky államban is.

"Ezeknek a készítményeknek közük sincs a fürdősókhoz. Nem a drogériákban, hanem speciális üzletekben, de leginkább a világhálón forgalmazzák, olyan szájtokon, amelyekre az átlag internetlátogató nem téved be" - emelte ki Zacher Gábor egyetemi docens, a Péterfy Sándor utcai Kórház klinikai toxikológiai osztályának osztályvezető főorvosa, hozzátéve: csupán reklámfogás, hogy fürdősókként hirdetik az ominózus szereket, amelyeket nem a vízben oldják fel, hanem szájon át szedik vagy beszippantják.

Fújja, vagy szívja...?


Közlése szerint már Magyarországon is elérhetők ezek a készítmények. Rengetegféle anyag van, amelyeket különböző fantázianeveken forgalmaznak.

"A gyakorlatunkban nem nagyon találkozunk még velük. Elmondásból ismerjük, a fiataloktól tudjuk, hogy ilyet használnak, de a YouTube-on is vannak videók arról, hogy a tinédzserek miként használják ezeket a szereket, amelyek hatása a koffeinhez, amfetaminhoz, marihuánához hasonlatos, de az utóbbiaknál lényegesen rövidebb ideig tartó, enyhébb jellegű elváltozásokat okoznak" - magyarázta a toxikológus.

Ismertetése szerint ritkán írtak le olyan eseteket, amikor az érintett orvosi segítségre szorult volna.

"Az esetek jelentős részében különösebb egészségkárosodás nem alakult ki. Toxikológiai vonatkozásban azonban nem tudunk túl sokat e készítményekről, arról, hogy mi történik akkor, ha valaki tartósan használja, hiszen okozhatnak testi és pszichés elváltozásokat. Van még mit előrelépnünk, szerintem az idei év kihívását jelentik a legal highs elnevezésű, azaz legálisan kapható újfajta tudatmódosító szerek" - húzta alá a szakember.

Mint rámutatott, a "fürdősóként" forgalmazott szerek megjelenése új kihívás a szülők számára is, akiknek tudniuk kell ezekről a készítményekről. Nehéz megbecsülni, mekkora lehet Magyarországon az ezeket a szereket fogyasztók tábora, egy biztos, hogy alkalmazzák - tette hozzá. Tájékoztatása szerint Magyarországon a kannabisz a legelterjedtebb kábítószer, amelyet fiatalok és idősebbek egyaránt használnak. A kábítószer terjedése a rendszerváltozás után kezdődött, és jelenleg körülbelül negyedmillióra tehető azoknak a fogyasztóknak a száma, akik több-kevesebb rendszerességgel használják.

"Ma már jól ismerjük a kannabiszfüggőséget, és az ehhez kapcsolódó elvonási tüneteket, ahogy ismert a rendszeres kannabiszfogyasztás és a különböző pszichiátriai betegségek - skizofrénia megjelenése, pánikbetegség, depresszió, amotivációs szindróma - kialakulása közötti összefüggés is" - mutatott rá a toxikológus, hozzáfűzve, hogy ennek fényében szakmaiatlan a kábítószerek könnyű és kemény drogokra való felosztása.

"Nincsenek könnyű drogok" - hangsúlyozta Zacher Gábor, aki szerint a korábbi besorolás azzal magyarázható, hogy a szakemberek nem ismerték az adott szereket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.