Szegregációra buzdít a pártelnök

Vona bentlakásos iskolákba zárná a cigány gyerekeket

A Jobbik szerint a bentlakásos iskolákban történő oktatás jelenti az egyedüli működőképes eszközt a cigány gyermekek társadalmi integrálásához.

2010.09.10 13:24MTI

Vona Gábor, a Jobbik elnöke pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy értékelte, a magyarországi oktatás képtelen szocializálni "cigány gyerekek nagy részét", holott a "cigány társadalmon belül jelenleg egy lefelé tartó spirál érvénysül", vagyis a "cigány családok egyre abnormálisabb mintákat" adnak át egymásnak.

A Jobbik "drasztikus, de talán egyedüliként működőképes" javaslatának lényege, hogy a cigány gyerekek az általános iskolás kortól kezdve kollégiumi formában élnének az oktatási intézményben, ahonnan a tanulók a pedagógusok által meghatározott időközönként térhetnének haza, akár egy-két hetente, vagy havonta - húzta alá a politikus.

Hozzátette: ezzel a rendszerrel egy "fordított szocializációt" is meg kell próbálni elindítani, ami alapján a bentlakásos iskolákból hazatérő gyerekek olyan alapvető dolgokra is felhívhatják családjuk figyelmét, mint például, hogy "meg kell fésülködni, meg kell mosakodni, tisztán kell tartani a házat".

A politikus hangsúlyozta továbbá, hogy szeretné, ha Szlovákiához hasonlóan Magyarországon is "komoly politikai vita" bontakozna ki a bentlakásos iskolákról. A Jobbik elnöke szerint amíg a magyar politika és oktatás továbbra sem tudott választ adni a fenti problémára, akkor a cigány gyermekek előtt továbbra is csak a "segélyből való tengődés és a bűnözés" marad egyedüli lehetséges életpályaként.

Vona Gábor mesterségesnek nevezte a szegregáció, illetve integráció hasznosságáról folytatott vitákat, szerinte ugyanis az oktatásban való integráció - a társadalmi beilleszkedéssel ellentétben - nem tekinthető célnak.

"Van ahol az integráció viszi előbbre a dolgokat, van ahol a szegregáció" - fűzte hozzá. Szerinte a bentlakásos iskolák egyértelmű előnye lenne, hogy kiszakítanák a cigány gyerekeket a felnőtté válásuk szempontjából káros családi környezetükből.

Az általa felvázolt modell példájaként megemlítette Böjte Csaba ferences rendi szerzetes hasonló, erdélyi bentlakásos iskoláját, amellyel szerinte "nagyon sok lelket ment meg a tisztességes, normális élet számára".

Vona Gábor megjegyezte: pártja ennek alapján ösztönzi, hogy egyházi támogatással indítsák el az általuk javasolt intézményeket. A pártelnök arra is kiért, hogy nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a bentlakásos iskolában tanuló gyerekek családja helyett az oktatási intézmények kapják meg az utánuk járó családi pótlékot, vagy iskoláztatási támogatást.


Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.