Jogerősen kirekesztő?

Pécsi Ítélőtábla: van iskolai szegregáció Kaposváron

Megállapította a kaposvári Pécsi utcai Általános Iskolára vonatkozó szegregációt a Pécsi Ítélőtábla, de az önkormányzatot nem a kialakulásáért, hanem a megszüntetéséhez szükséges intézkedések elmulasztásáért marasztalta el csütörtökön hozott jogerős határozatában.

2010.05.20 16:13MTI

A táblabíróság Lábady Tamás vezette tanácsa kimondta: az oktatási intézményben megvalósult a szegregáció, az viszont nem az önkormányzat erőszakos magatartása, hanem objektív okok, a körzet lakossági összetétele miatt alakult ki. Az egyenlő bánásmód követelménye azért sérült, mert bár az önkormányzatnak eszközei voltak és vannak hozzá, nem követett el mindent a jogellenes helyzet felszámolásáért.

Az ehhez szükséges lépéseket a jogerős bírósági döntéssel kell megtennie, de Lábady Tamás felhívta a figyelmet rá, hogy ennek módját meghatározni nem a bíróság feladata. Az ítélőtábla az ügyben korábban eljáró Somogy Megyei Bíróság elsőfokú határozatával szemben úgy találta, hogy a nagy többségben romák által látogatott iskola tanulóit a szegregáció ellenére nem érte hátrányos megkülönböztetés. Cáfolta ugyanis, hogy alacsonyabb színvonalú oktatásban részesültek volna, sőt, a 180 diákot számláló intézmény a felszereltségét, pedagógusai végzettségét tekintve Kaposvár legjobb alapfokú iskolái közé sorolható.

A polgári pert az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány indította a kaposvári önkormányzat ellen azt kifogásolva, hogy fenntart egy olyan iskolát, ahol szinte csak roma diákok tanulnak. Kérték a bíróságtól, hogy állapítsa meg a szegregációt, mondja ki: a tanulókat hátrányos megkülönböztetés éri, kötelezze továbbá az önkormányzatot a jogsértés megszüntetésére.

A Somogy Megyei Bíróság korábbi, nem jogerős határozatában még az önkormányzat felelősségét állapította meg az ügyben. Az elsőfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy a cigány etnikai kisebbséghez tartozó tanulókat az intézményben jogellenesen elkülönítik, és hátrányosan megkülönböztetik. Olyan oktatást biztosítanak számukra, amelynek következtében az önkormányzati fenntartásban működő, normál tantervű iskolákhoz képest magasabb az évfolyamismétlések, a hiányzások, iskolaelhagyások száma, gyengébbek az országos kompetenciamérés során elért eredmények és rosszabb a továbbtanulók aránya.

A táblabíróság csütörtökön tanúként hallgatta meg Szita Károlyt, Kaposvár fideszes polgármesterét, aki a Pécsi utcai Általános Iskolát oktatási eszközei, szakmai munkája és a tanulókra jutó pedagógusok arányára, a tanárok végzettségére tekintettel a város egyik legjobb alapfokú oktatási intézményeként jellemezte.

A politikus azt mondta: egy törvénymódosítás következtében korábban megváltoztak a körzetek. A lakóhelye szerint a Pécsi utcai iskola diákjai több mint harmadának máshova kellene járnia. Az, hogy ez még sincs így, jelzi számára: Kaposváron működik a szabad iskolaválasztás, a gyerekek és szüleik ragaszkodnak az intézményhez.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.