Kényszerű találkozás

A nacionalizmus csapdája a magyar-szlovák kormányfői találkozó kapcsán

A nacionalizmus csapdájában címmel közölt kommentárt hétfői számában a Der Standard című liberális osztrák napilap a magyar-szlovák kormányfői találkozóról.

2008.11.17 11:05MTI

A jegyzet szerint Gyurcsány Ferenc és Robert Fico nem önszántából ment el Révkomáromba (Komarno), hanem többé-kevésbé kényszerűségből, ami világosan meg is látszott a találkozó lefolyásán. Mindkettőjüknek jóakaratot kell kifelé tanúsítaniuk. Ficónak az európai szociáldemokraták felé, akik a nacionalistákkal kötött koalíció miatt felfüggesztették pártjának, a Smernek a tagságát, és csak most februárban állították helyre - írta a lap, zárójelben megjegyezve: Tulajdonképpen miért is? Elvégre a koalíció ugyanúgy létezik.

- Gyurcsánynak pedig, akinek országát éppen most legyintette meg az államcsőd, gondoskodnia kell a kedvező európai széljárásról. A kommentár szerzője úgy látja, hogy a szélsőségesség és az újfasizmus elleni közös nyilatkozat mindazonáltal inkább csak kötelező gyakorlat volt, amellyel a találkozót sikerként lehet eladni. Valójában nem az. Ugyanis mindkét kormányfő elsősorban saját klientúráját szolgálta ki fellépésével. Fico továbbra is függ nacionalista koalíciós partnerétől, legalábbis a következő választásig.

Népszerűségét szemmel láthatóan kettős játékának köszönheti: elhatárolja magát ugyan Ján Slota nacionalista vezér szóbeli kirohanásaitól, egyidejűleg ragaszkodik a koalíció fenntartásához. Gyurcsány szintén a sarokba van szorítva, és úgy véli, hogy a jobboldali nacionalista ellenzék nyomásának csak akkor tud ellenállni, ha kijátssza a nacionalista kártyát. Az indíték mindegy is: noha mindkét miniszterelnök látta, mégis belebotorkált a nacionalizmus csapdájába. És hogy milyen nehéz onnan kikecmeregni, azt jól példázta a komarnói/komáromi találkozó - jegyezte meg végezetül a Der Standard.

Az újság interjút is közölt Robert Ficóval, aki a magyar-szlovák viszonyt érintve a már ismert álláspontját fejtette ki: sem a szlovák parlament, sem a kormány nem tett olyasmit, amivel sértette volna a magyar kisebbség érdekeit, és Magyarországgal ellentétben Szlovákiában nem jelent problémát, hogy valakit megbüntessenek náci egyenruha viselése miatt.

"A legfontosabb azonban most az, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel közös nyilatkozatot fogadtunk el, elítélve a szélsőségesség minden egyes formáját, amely zavaróan hathatott a két ország közötti jó kapcsolatokra" - mondta a szlovák kormányfő az interjúban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.