Csányi továbbra sem kíván politikai pályára lépni

Csányi: nem romlott meg a kapcsolatom az MDF-fel

Csányi Sándor az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint a lehallgatási ügy kirobbanása óta nem romlott meg a kapcsolata az MDF-fel, bár azóta nem beszélt Dávid Ibolyával, a párt elnökével.

2008.10.27 06:31MTI

"A vizsgálatok majd eldöntik azt, hogy ki sorolható be a politika felvilágába, alvilágába és a tisztességes üzletemberek közé" - mondta az OTP Bank első embere a Magyar Televízió (MTV) A szólás szabadsága című műsorában vasárnap éjjel kérdésre válaszolva. Csányi ismételten kijelentette, hogy nem kíván politikai pályára lépni. Mint hangsúlyozta: nem tudott arról, hogy politikusokat figyelt volna meg az a biztonsági cég, amely szavai szerint "magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtott a banknak és személy szerint neki is".

Kifejezetten cáfolta, hogy politikusok megfigyelésére is megbízásokat adott volna a cégnek. Elmondta, hogy cégeinek lefoglalt szervereit az ígéret szerint hamarosan visszakapja, de azokról még másolják az adatokat. Dávid Ibolya szeptember 12-én sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a legfőbb ügyésztől és a Nemzeti Nyomozó Irodától is soron kívüli vizsgálatot kér, mert a birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt azóta visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.

A hangfelvétel monogrammokat tartalmazó leiratát az MDF elnöke a sajtó rendelkezésére bocsátotta. Később nyilvánosságra került - és a felek is elismerték - hogy a felvételen Tóth János, az UD Vagyonvédelmi Zrt. résztulajdonosa és Csányi László, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója beszél. Az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél és a cég vezetőinek lakásán - összesen hat helyszínen - a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának feljelentése nyomán tartott házkutatást a Nemzeti Nyomozó Iroda még szeptember 10-én.

A házkutatás során a rendőrség több számítógépet és adathordozót is lefoglalt, köztük olyanokat, amelyek Csányi Sándor cégeinek adatait tartalmazták. Daróczi Dávid kormányszóvivő szeptember 24-én az MTI rendelkezésére bocsátotta azt a dokumentumot, amelyet az ORFK vezetője, Bencze József szeptember 11-én az igazságügyi miniszter részére készített, s amelyből kiderül: Csányi Sándor aznap telefonált neki.

Bencze József feljegyzése szerint - miután szeptember 10-én a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, Laborc Sándor feljelentést tett az UD Zrt. több vezetője és alkalmazottja ellen, valamint házkutatást tartottak hat helyszínen, ahol szervereket, adathordozókat foglaltak le - szeptember 11-én délelőtt Csányi Sándor telefonált neki. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója azt kifogásolta, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda a cégcsoportja által üzemeltetett három szervert is lefoglalta, csupán azért, mert azok az UD Zrt. irodájában voltak.

Jelezte, hogy ha az üzleti titkok konkurens társaságokhoz kerülnek, az a cégcsoport számára hátrányos lehet, ezért írásban panaszt tett a nyomozó hatóságnál - tartalmazza az anyag. Csányi Sándor egyik munkatársa szeptember 24-én tájékoztatta az MTI-t arról, hogy az üzletember által tulajdonolt BONITÁS-cégcsoport nevében a cégcsoport jogi képviselője a törvénytelenség ellen írásban panasszal élt a rendőrségnél és a Legfőbb Ügyészségen, mert Csányi Sándor fenntartja, hogy jogtalan és törvénysértő volt az általa tulajdonolt cégcsoport azon szervereinek lefoglalása, amelyek magánérdekeltségei, így a Bólyi Zrt., a Dalmandi Zrt., a Pick Csoport, a Sole-Mizo és a Csányi Pincészet termelési, kereskedelmi, pénzügyi adatait tartalmazzák.

A közlés szerint Csányi Sándor nyomatékosította: nem az UD Zrt. szervereinek lefoglalása ellen élt panasszal, hanem a magánérdekeltségei tulajdonát képező szerverek lefoglalása miatt, amelyeket az UD Zrt. üzemeltetőként tárolt. Miután Vas János, a Tisztelet Társasága (TT) által - az MDF és a TT 2006-ban kötött választási megállapodás alapján - parlamentbe delegált képviselő kilépett az MDF parlamenti frakciójából, Dávid Ibolya, az MDF elnöke október 10-én egy közleményében úgy fogalmazott: Vas János "külső nyomásnak" engedett, mert személyes egzisztenciáját nem kívánja kockára tenni, "egymagában nem kíván szembeszállni a magyar politikába lépten-nyomon beavatkozó, azt befolyásolni, irányítani kívánó pénzügyi oligarchákkal".

A politikus akkor azt mondta: az adatgyűjtési ügyet követő eseménysorozatnak egyetlen figyelmeztető üzenete van a magyar politika, a magyar demokrácia számára: aki szembeszáll a politikát befolyásolni akaró pénzügyi oligarchákkal, az komoly kockázatot vállal, és olyan erőkkel néz szembe, amelyek nem riadnak vissza semmilyen eszköztől sem.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.