Demonstráció

Quaestor - A kifizetések felfüggesztése ellen tiltakoztak a károsultak

A kifizetések felfüggesztése ellen tiltakozott és a törvény végrehajtását követelte a Quaestor Károsultak Csoportja Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium épülete előtt csütörtökön. A demonstráción felszólalt az Együtt és a PM politikusa is.

2015.08.13 15:28MTI
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Az egyik szervező, Himmer Éva felszólalásában azt hangoztatta a néhány tucatnyi demonstráló előtt, hogy az állami garanciavállalás erősítése érdekében követelik a készfizető kezesség törvénybe iktatását.

A károsult megjegyezte, hogy perek ezreit fogják indítani a törvény szerinte jogellenes felfüggesztése miatt. Továbbá tiltakozott a korábban öncsődöt jelentő Quaestor Financial Hrurira Kft. végelszámolása ellen, mert mint mondta: ha ez a cég megszűnik, nem lesz kit perelni.

Pápa Levente, az Együtt - a Korszakváltók Pártjának elnökségi tagja a rendezvényen kifejtette: "a kormányoldal azt hazudta", hogy megmenti a Quaestor-károsultakat, holott szerinte mikor a kárrendezéséről szóló törvényt megalkotta, már tudnia kellett, hogy az pénzügyileg, jogilag lehetetlenné teszi a kártalanítást. Tudatosan olyan törvényt hoztak, ami betarthatatlan - jegyezte meg. "Önöket a kormány átverte!" - jelentette ki a szónok, aki elmondta, hogy pártja az egyszerű kezesség helyett a kézfizető kezesség törvénybe építését javasolta a kártalanítás állami garanciájának erősítése érdekében.

Barabás Richard, a PM szakszóvivője azt hangoztatta, hogy pártja kiáll a károsultak kárpótolása mellett. Az Együtt kézfizető kezességre vonatkozó javaslatát támogatják és úgy vélik, a Magyar Nemzeti Bank felelősségét is vizsgálni kell.

Szerinte "Magyarországon a bűn kormánya kormányoz", egy olyan "haveri kör", amely "semmibe veszi a kisembereket".

Levelet írtak

A károsultak csoportja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek címzett levelében több tucatnyi kérdésre vár választ, így többek között arra, hogy milyen és mekkora befektetései voltak a minisztériumnak, illetve érdekkörébe tartozó intézményeknek a brókercégben, továbbá, hogy miként ismerkedett meg Szijjártó Péter és Tarsoly Csaba.

A néhány tucatnyi tüntető a beszédek közben többek között azt skandálta: "Nem hagyjuk!", "Követeljük vissza a saját ellopott pénzünket!" A tüntetők kis zászlócskákat lobogtattak, melyeken többek között az volt olvasható: "Nem a javunkat, a javainkat akarjuk!", illetve "Követeljük a Quaestor törvény betartását!" Más transzparenseken a "Hol a lé, fiúk!", illetve a "Kedves kormány, nem tágítunk, amíg az összes pénzünket vissza nem kapjuk" feliratok álltak.

A rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök, Matolcsy György jegybankelnök, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, illetve a Quaestor ügy több szereplője, köztük Tarsoly Csaba az egész alakos életnagyságú fényképét is kiállították.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd


A bankok tehetnek mindenről

A Quaestor-törvény áprilisi elfogadását követően több bank az Alkotmánybírósághoz fordult, mert álláspontjuk szerint a törvény alkotmányellenes. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ennek kapcsán júliusban azt közölte, hogy a Quaestor-károsultak kártalanításának megakadását a bankok alkotmánybírósági beadványa okozta. A 6 millió forint feletti megtakarítással, befektetéssel rendelkezők esetében meg kell várni az Alkotmánybíróság döntését a frakcióvezető szerint. Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára júliusban azt közölte: a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja jelzése szerint az alkotmánybírósági eljárás miatt nem tud hitelhez jutni sem a jegybanktól, sem a piacról és egyelőre ezért nem tudja kifizetni a 20 ezer és 100 ezer euró közti kártalanítási összegeket.

Tuzson Bence, a Fidesz frakció-szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Fidesz és a kormány mindent megtett, hogy a Quaestor-károsultak megkapják kártalanításukat, a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak.

Minden érintettnek be kell tartania a jogszabályokat

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) csütörtöki közleményében kifejtette: álláspontja szerint a Quaestor-kártalanítással kapcsolatos jogszabályokat minden érintettnek be kell tartania. Kiemelték: a minisztérium és háttérintézményei tevékenységük miatt több ezer magyar vállalkozással állnak kapcsolatban, de azok tevékenységéért nem tudnak felelősséget vállalni.

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja és a Befektető-védelmi Alap (Beva) az közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy augusztus 10-ig majdnem 29 ezer Quaestor-károsult ügyfélnek több mint 79 milliárd forint kártalanítási összeget adott át a Beva a kifizetéseket intéző OTP Banknak. Ezzel a Quaestor-kötvényből eredő követeléssel rendelkező 32 ezer ügyfél 90 százaléka már felveheti a pénzét a bankfiókokban, míg a többiek esetében folyamatban van az adatok egyeztetése, az esetleges hiánypótlások beérkezése, és azok elbírálása - tették hozzá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.