Gyed extra

Fidesz: Fontos a nők megbecsülése

Az új családtámogatási forma, a gyed extra 2014-es bevezetése további lépés a Fidesz által kitűzött cél, az édesanyák jobb megbecsülése irányába.

2013.12.15 15:03MTI

E törekvés szellemében 2011-től életbe léptették a családi adókedvezményt, munkavédelmi akciótervet alkottak, lehetővé tették a nők 40 évi munka utáni nyugdíjba vonulását, valamint a gyes időtartamát három évre meghosszabbították - emlékeztetett.

Az új kormányzati intézkedést indokolva elmondta, hogy még mindig nagyon kevés gyermek születik Magyarországon, és tavaly a nők 54 százaléka 30 évesen vagy később vállalta első gyermekét. Mindenképpen ösztönözni kell az első gyerek megszülésének előbbre hozatalát, mert ellenkező esetben második vagy harmadik gyereket nem nagyon vállalnak a családok - mutatott rá a politikus.

A gyed extra három alappillérét ismertetve elmondta: ha a gyeden vagy gyesen lévő édesanya vállalja a második kisgyerek megszülését, akkor egyszerre két gyedre vagy gyesre lesz jogosult. Az anyukák gyermekük egyéves kora után ha akarnak, dolgozhatnak, és így is kapják majd a gyessel vagy gyeddel járó juttatást. A képviselő szerint például az egészségügyben óriási segítséget jelent, ha az édesanyák hetente akár csak két napot munkával töltenek.

Bene Ildikó további pillérként a diplomás gyedet mutatta be, amelynek lényege, hogy az az anya, aki a szülést megelőző két évben felsőfokú képzésben nappali tagozaton két aktív félévet tud maga mögött, gyermeke egyéves koráig jogosult lesz a gyedre, majd gyes mellett tanulhat tovább. A felsőfokú alapképzésben, szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben és szakirányú továbbképzésben részt vevő diplomás gyedesek a minimálbér 70 százalékát, míg a mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben tanulók a garantált bérminimum hetven százalékát kapják.

A gyed extra harmadik pilléreként a munkahelyvédelmi akciótervben januártól az eddiginél is több kedvezményt kínálnak azoknak a munkaadóknak, akik kisgyerekes anyákat foglalkoztatnak.

Szalay Ferenc a szolnoki térség másik fideszes parlamenti képviselője, Szolnok polgármestere arról beszélt, hogy Magyarországon és Európában egyaránt gondot okoz a népességfogyás. Sok európai országban a családok többsége nem vállal két gyereket.

A kedvezőtlen folyamatok megállításáért a kormány már 1998 és 2002 között is az ország népességének növekedését és a családok biztonságát fogalmazta meg prioritásként, aminek megvalósítását az elmúlt években intézkedések sorával segítette elő - húzta alá a politikus.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.