Szakértők visszahívnák katonáinkat

Külpolitikai és tűzszerész szakértők beszéltek az afganisztáni magyar misszióról

Wagner Péter külpolitikai szakértő szerint a Magyar Honvédség NATO-beli megítélését nem befolyásolná, ha visszahívná tűzszerészeit Afganisztánból a közelmúltban történt két haláleset miatt. Egy tűzszerész szakértő pedig úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a megtalált robbanóeszközöket különösebb vizsgálat nélkül, messziről kellene megsemmisíteni.

2008.07.20 08:57MTI

A közelmúltban egy hónapon belül két magyar tűzszerész halt meg Afganisztánban, legutóbb múlt hét szombaton, amikor a 32 éves Nemes Krisztián egy házi készítésű robbanószerkezet hatástalanítása közben vesztette életét. Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet munkatársának véleménye szerint a merényletek elkövetői nem értékelnék sikerként, a katonák megfutamodásaként, ha a magyarok feladnák a tűzszerészeti feladatokat Afganisztánban, hiszen tevékenységüket azonnal átvennék más NATO-katonák. 

Közölte: a NATO tudomásul venné, ha Magyarország visszahívná a tűzszerészeit. Ha így döntene a szaktárca, az érdemben nem befolyásolná a magyar katonák megítélését - mondta. A halálesetek kapcsán úgy vélekedett: mindezek megviselik a Magyar Honvédség állományát, de biztos abban, hogy a történteket fel fogják tudni dolgozni. 

Jó esetben mindez pontosabb, jobb munkára fogja sarkallni az Afganisztánban dolgozókat - tette hozzá. Nem tartok attól, hogy ezek a merényletek hosszú távon demoralizálnák a Magyar Honvédséget, az Afganisztánban dolgozó katonákat - fogalmazott. A szakértő ugyanakkor aggasztónak tartja, hogy a honvédségben nincs jól megoldva, nincs intézményesítve a missziókban szerzett tapasztalatok feldolgozása, leírása és publikálása. 

Véleménye szerint a katonák által megszerzett tapasztalatokat nem csak a következő váltás állományának kell átadni, hanem a honvédség tisztjeinek, sőt a katonai felsőoktatás hallgatóinak is. Mint mondta, külföldön komoly tanulmányok készülnek a tapasztalatokról. Wagner Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar katonák a missziók stresszes környezetében sokkal fogékonyabbak a szóbeszédekre. Ennek kapcsán emlékeztetett arra az e heti sajtóhírre, hogy állítólag vérdíjat tűztek ki a tűzszerészekre Afganisztánban. 

Mint mondta, Afganisztánban ez minden évben megtörténik, hol a tűzszerészekre, hol a tolmácsokra, hogy az egészségügyi dolgozókra tűznek ki vérdíjat. A külpolitikai szakértő arról is szólt, hogy amikor először szembesül a magyar lakosság egy katonai misszióban történt halálesettel, akkor megdöbben, de ha nem ismeri a történtek pontos körülményeit, akkor sokkal jobban felháborodik. Wagner Péter az "emlékezéskultúra" hiányára vezeti vissza azt, hogy egyik közjogi méltóság sem jelent meg személyesen az elhunyt katonák hazahozatalakor. 

Az is érdekes, hogy szinte semmilyen módon nem fejeződött ki a társadalom szolidaritása az elhunytak és a honvédség felé - mondta. A nemzetközi tapasztalatok szerint az első ilyen halálos áldozatok esetén nagyobb a megdöbbenés és az együttérzés, azonban ahogy következtek a további katonai balesetek, úgy a társadalom egyre inkább megszokta az ilyen híreket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.