Terror Háza

Európai emléknap - emlékezni és emlékeztetni közös feladat

Mécsesgyújtással emlékeztek a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapján, pénteken a budapesti Terror Háza Múzeumnál. A KDNP és az MSZP is kiadott közleményt.

2013.08.23 12:48MTI
Fotó: MTI

A megemlékezésen Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és Ágh Péter, az Országgyűlés Ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságának alelnöke, a Fidelitas elnöke közösen gyújtott mécsest a Hősök falánál, majd a múzeumban az áldozatok emlékére.

Rétvári Bence ezt követően újságírók előtt arról beszélt, hogy a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja az első, amely egyszerre emlékezik meg a holokauszt és a kommunizmus áldozatairól.

Magyarország és az egész közép-európai térség számára azért volt fontos ennek az emléknapnak az európai elfogadása, hiszen azt a fajta kettős mércét csökkenti, amelyet sokszor tapasztalni. Azt, hogy "valahogy azoknak az áldozatoknak az emléke halványabb, akiket a kommunista rendszer gyötört meg" - mondta.

Rétvári Bence hangsúlyozta, fontos, hogy az egész Európai Unióban mindenhol a mai napon mind a holokauszt, mind a kommunizmus áldozatairól megemlékezzenek.

Megjegyezte, még nagyon sok munka van azzal kapcsolatban, hogy a nyugat-európai országok is ugyanúgy ítéljék meg a kommunizmus rémtetteit mint ahogy "mi, magyarok megítéljük".

Ágh Péter azt mondta, hogy "a barna és a vörös diktatúra" tönkretette a 20. századot, ezért fejet kell hajtani minden áldozat előtt. Fontos, hogy egész Európában emlékezzenek az áldozatokra - tette hozzá.

A rengeteg fájdalom és szenvedés megértése és feldolgozása nem egyszerű feladat ma sem, a megbékélés feltétele a múlt szörnyűségeinek feltárása - áll a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából kiadott pénteki közleményében.

Mint írják: arra emlékezünk, hogy 1939-ben ezen a napon egyezett meg egymással a náci Németország és a kommunista Szovjetunió, és ekkor osztották fel egymás között Közép- és Kelet-Európát.

A kisebbik kormánypárt emléknapi közleménye szerint a közös európai múlttudat és a kollektív emlékezet megerősítése kiemelkedően fontos. Európának meg kell tudnia, hogy milyenek voltak a totalitárius rendszerek, hogy még egyszer ebbe a csapdába ne sétáljon bele.

A magyar soros uniós elnökség alatt a magyar kormány kezdeményezésére létrejött európai emléknap mindezeket a célokat jól szolgálja - zárul a KDNP közleménye.

A bűnök nem évülnek el, a felelősség alól kibújni pedig senkinek nem lehet. Emlékezni és emlékeztetni viszont mindannyiunk közös feladata és politikai felelőssége - áll Mesterházy Attilának, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnök-frakcióvezetőjének a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából kiadott pénteki közleményében.

Az MTI-hez is eljuttatott dokumentumban a pártelnök azt írta: a 2008-ban útjára indított közös európai kezdeményezést, az emléknap bevezetését az MSZP is rendkívül fontosnak tartja, hiszen a nácizmus és a kommunizmus bűneiért közösen kell felelősséget vállalniuk az európai nemzeteknek is.

Az ellenzéki pártvezető szerint fontos az emléknap életben tartása azoknak, akik az emberi méltóságot elismerik, a kisebbségek jogérvényesítését követendő célnak tekintik. Így tesznek a szocialisták most és a jövőben is - tette hozzá.

"A közös eszmélet, a szabadságvágy közös akarása és a humanizmus hirdetése megfojtja a diktatúrákat. Békésen, a választók közös akaratával" - zárul Mesterházy Attila közleménye.

Az Európai Unió igazságügyi miniszterei lengyel-magyar-litván kezdeményezésre 2011. június 10-én Luxembourgban fogadták el azt a dokumentumot, amely a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncselekmények áldozatainak emléknapjául az 1939-ben kötött Molotov-Ribbentrop-paktum - más néven Hitler-Sztálin-paktum - aláírásának évfordulóját, augusztus 23-át jelölte meg.

Az emléknapot először 2011-ben tartották meg, akkor európai uniós kormányzati szintű konferenciát rendeztek a soros EU-elnök Lengyelország fővárosában, Varsóban. 2012-ben az esemény házigazdája Magyarország volt. Harmadszor, idén a soros EU-elnök Litvániában emlékeznek meg a totalitárius diktatúrák áldozatairól az európai emléknapon.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.