A X-es tározó körül

Iszapömlés - nem volt gond a vízelvezető árkokkal a gépkezelők szerint

"Az iszapömléskor megsérült X-es tározó körüli vízelvezető árkok nem voltak rossz állapotban, rendesen karban voltak tartva."

2013.05.27 16:36MTI

Ezt állították a tanúként meghallgatott gépkezelők a katasztrófa ügyében indított büntetőper tárgyalásán a Veszprémi Törvényszéken hétfőn.
 
A tárgyaláson öt tanút hallgattak meg: a gátszakadáskor a tározónál dolgozó két gépkezelőt, valamint a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. három dolgozóját a 2010. október 4-én bekövetkezett eseményekről kérdezték. 

A kazetta sarkának kiszakadását egyikük sem látta. A csurgalékvizeket elvezető árkok tisztítását végző tanúk szerint a kazetta körüli árokban a víz elfolyását semmi nem akadályozta. Az egyik gépkezelő vallomása szerint a gátfal átszakadása előtt több napig dolgoztak a X-es tározó nyugati oldalánál húzódó árokrendszer tisztításán. 

Megerősítette, hogy a nyomozati iratokból elé tárt napló szerinti karbantartást végezték el júliustól-októberig. A katasztrófa napján történtekről a gépkezelők felidézték, hogy hétfőn reggel a munkagépek karbantartását végezték felettesük, a hatodrendű vádlott P. Ferenc utasítására. Egyikük a pontos időpontokra sem a nyomozáskor, sem a tárgyaláson nem emlékezett. 

A bíró kérdésére, hogy hogyan került a vallomásába a 10 óra 30 perc egy telefonbeszélgetés idejére, azt felelte: a nyomozók segítettek az időpontok megjelölésében a kihallgatásakor. Devecseri kollégája azt mondta, hogy semmit nem hallott a IX-es tározó tetején, amikor nagyjából 11 óráig ott földmunkagéppel dolgozott, és később sem, amikor beült a gépébe, és lejött a gát tetejéről. 

Azt mondta, a tizennegyedrendű vádlott P. Sándor szivattyúkezelő - akit ő "etalonnak" tartott a kollégái közül - a történtek után lelkileg összetört. A tanú devecseri házát elöntötte az iszap, és mint mondta, mindene odalett, édesanyja is megsérült. A tanácsvezető kérdésére, hogy miért nem jelentett be polgári jogi kárigényt, azt felelte: megkapta az állami kárenyhítést. 

A kenyéradó gazdámmal pereskedjek? - fogalmazott. A Mal művezetőjének vallomása szerint a negyedrendű vádlott Sz. Tibor diszpécser értesítette telefonon, hogy nagy baj történt, és le kell állítani a gyárat. A tanú az időpontokat illetően összezavarodott. 

A bíró kérdésére elmondták, hogy nem értesítették a hatóságokat, mert eszükbe sem jutott.

Ötödikként a Mal akkori gazdasági vezérigazgató-helyettesét hallgatták meg a cég válság alatti gazdálkodásáról és a vörösiszap semlegesítéséhez használt lúg és sav beszerzéséről. 

A tanú fenntartotta a nyomozás során tett kijelentését, amely szerint a semlegesítésre fordított összeg csökkentése nem hozott volna érdemi költségmegtakarítást, jelentéktelen tételnek számított. A semlegesítés visszafogásáról nem volt tudomása, a kiadások lefaragása szerinte a cég hatósági és környezetvédelmi kötelezéseinek teljesítését nem érintette. Hétfőn levetítették a Mal gyártelepén márciusban lefolytatott kétnapos helyszíni kihallgatás utolsó, egyórás videóját is. 

A Mal ajkai telephelyén lévő X-es számú vörösiszap-kazettánál 2010. október 4-én bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt emeltek vádat a cég vezetői és alkalmazottjai, összesen 15 ember ellen. A büntetőtárgyalás tavaly szeptemberben kezdődött. A tárgyalás kedden újabb meghallgatásokkal folytatódik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.