Az MSZP nemzetbiztonsági kockázatról beszél

Gyöngyöspata - Kontrát: nem fenyegeti veszély az országot

Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke szerint nemzetbiztonsági kockázatai is vannak az atv.hu-n csütörtökön nyilvánosságra került felvételen elhangzottaknak és az ügyben felmerült a bűncselekmény gyanúja is.

2012.04.20 11:59MTI

A testület pénteki zárt ülését követően a kormányoldal azt hangsúlyozta, hogy Magyarországot semmiféle veszély nem fenyegeti, míg a Jobbik szerint az MSZP és az LMP "abbahagyhatja a hisztit".
   
Az ülést azt követően hívták össze, hogy csütörtökön az atv.hu - egy birtokába került hangfelvétel alapján - azt írta: Juhász Oszkár jelenlegi jobbikos gyöngyöspatai polgármester, egy magát a Jobbik országos vezetősége által kinevezett kampányfőnökként meghatározó férfi és valamint két, feltehetőleg a Magyar Gárda utódszervezetéhez, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesülethez tartozó polgárőr egy 2011. májusi beszélgetésen "gondolta végig egy előbb-utóbb bekövetkező polgárháború kimenetelét".
   
A pénteki zárt tanácskozás után Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke azt mondta, az ügynek nemzetbiztonsági kockázatai is vannak és felmerült a bűncselekmény gyanúja. Hozzátette, egyelőre nem adhat részletes felvilágosítást, mert egyrészt zárt ülésen tárgyaltak, másrészt pedig annyira új az anyag, hogy a szolgálatok és a rendőrség még csak most fogják elkezdeni a vizsgálatokat. Annyit elárult, hogy állam, illetve közösség elleni bűncselekmény, valamint személyes adatokkal való visszaélés gyanúja is felmerült.
   
Kérdésre válaszolva elmondta, egyelőre még nem lehet tudni, hogy a vizsgálatot ki fogja lefolytatni, ahogy azt sem, hogy az Juhász Oszkár ellen folyik-e majd. Kitért arra is, hogy a hatóságok feladata a felvétel eredetiségének vizsgálata is.
   
Végül közölte, hogy a testület ülésén részt vettek az ORFK, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a katonai nemzetbiztonsági szolgálat, valamint a Belügyminisztérium képviselői is.
   
Kontrát Károly belügyi államtitkár az ülést követően határozottan leszögezte, hogy Magyarországot semmiféle veszély nem fenyegeti, a magyar hatóságok, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a terrorelhárítás és a rendőrség garantálják az emberek és az ország biztonságát.
   
Arra is kitért: az ülésen világossá vált, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal és a titkosszolgálatok "nem folytatnak olyan tevékenységet, amelyik a pártok titkos megfigyelésére vonatkozna", csak az ország törvényeit megsértő személyek ellen lépnek fel.
   
Az államtitkár közlése szerint az is kiderült, hogy az ügy egy jobbikos belharcból indult és mára az MSZP és a Jobbik "mérkőzésévé vált". Egyik fél sem az ország érdekeit, hanem a politikai haszonszerzést tartja szem előtt - mondta.

"Az MSZP és az LMP is abbahagyhatja a hisztit és a folyamatos hivatásos rettegést", hiszen mióta Juhász Oszkár megnyerte az időközi polgármester-választást, azóta Gyöngyöspatán nyugalom van - jelentette ki a Jobbik szóvivője a bizottsági ülést követő sajtótájékoztatóján.
  
 Mirkóczki Ádám elmondta: az Országgyűlés hétfőn tárgyalja a gyöngyöspatai vizsgálóbizottság jelentését és bár mióta Juhász Oszkár vezeti a települést, azóta nyugalom van, de "furcsa mód most mégis fontos valakinek, hogy hiszti legyen". Kérdésre válaszolva a szóvivő közölte, a Jobbik maximálisan meg van elégedve Juhász Oszkár polgármesteri tevékenységével.
   
A bizottsági ülésen elhangzottakkal kapcsolatban jelezte, kértek információt a jobbikos politikusok esetleges lehallgatásáról és kaptak is választ, de az ülés jegyzőkönyvét 15 évre titkosították, így konkrétumokról nem beszélhet.
   
Juhász Oszkár a tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: a csütörtökön nyilvánosságra került hangfelvételen egy magánbeszélgetés részletei hallhatóak. Mint mondta, olyan emberekkel "tárgyalt", akik "próbáltak olyan törvénytelen tevékenységet folytatni, ami arra irányult, hogy megvédik Gyöngyöspatát" és ebben a vitában "az ő nyelvezetüket, az argót használva" próbálta meggyőzni őket arról, hogy nincs szükség semmilyen törvénytelen eszközre és nem kell nekik megvédeni a települést.
   
Kérdésre válaszolva a polgármester elmondta: a felvételen hallható "polgárháború", "dzsipszik", "zsidesz" és "ledarálni" szavakat azért használta, mert a tárgyalópartnerei által használt "argót kellett használnia, hogy az ő számukra is megnyugtató választ tudjon adni". Leszögezte: ezek az utalások "nem voltak komoly jellegűek, csak a meggyőzés egyik eszközének szánta őket".
   
Hangsúlyozta azt is: a beszélgetésen elhangzottakat nem polgármesterként nyilatkozta, hiszen még nem is volt polgármester, csak jelölt akkor.

Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja az ülést követően megerősítette Kontrát Károly szavait, miszerint Magyarországon rend van és biztonság és a bizottsági ülésen szerinte bebizonyosodott, hogy a szakszolgálatok, a titkosszolgálatok, a rendőrség és a Terrorelhárító Központ (TEK) jól végzik a munkájukat, mivel a bizottság tagjai "mindenre pontos válaszokat kaptak". A kormánypárti képviselő ugyanakkor a zárt ülésre hivatkozva konkrétumokra nem válaszolt.
   
Mile Lajos, a testület LMP-s tagja elmondta: szerinte az ügy politikailag lényeges és a közvélemény számára is fontos, azt ugyanakkor a szakszolgálatok további vizsgálatainak kell eldöntenie, hogy az ügy "milyen ingerküszöböt ér el nemzetbiztonsági szempontból". Éppen ezért Mile Lajos szavai szerint a bizottságban egyetértés volt abban, hogy egy későbbi ülésen vissza kell térni az ügyre és meg kell hallgatni a rendőrség és a szakszolgálatok addigra elkészülő beszámolóit.
   
Az ellenzéki politikus hozzátette: az LMP még várhatóan pénteken levélben fordul a legfőbb ügyészhez, hogy saját hatáskörben indítson vizsgálatot az ügyben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.