Biodiverzitás GDP-ben
Mennyibe kerülne az összes állat a Földön?
Nemrég tudományos alapokon nyugvó számítást tettek közzé, mekkora költséget jelentene az összes, eddig még nem ismert földi állatfaj leírása.
2011.03.05 10:44ma.huIdestova több mint 1,4 millió faj került rendszertani besorolásra, ám ez közel sem jelenti azt, hogy a „munka” nagyját már elvégezték volna. Habár az emlősök körében feltételezhetően kevesen maradtak ki a kutatók kíváncsiságának célkeresztjéből, az alsóbbrendű létformák között még bőven van felfedeznivaló.
Ehhez természetesen komoly erőforrásokat kell mozgósítani, egy korábbi feltételezés szerint több mint 5 milliárd dolláros költséggel lehetne az összes, ma még nem regisztrált állatfajt besorolni. A Harvard Egyetemen dolgozó Edward O. Wilson biológus ezredfordulós becslését azonban most jelentősen túlszárnyalta egy újabb feltevés. Két brazil tudós szerint 263 milliárd dollárt kellene elkölteni a hatalmas feladat sikeres végrehajtásához. Összehasonlításképp: az IMF tavalyi adata szerint a teljes magyar nemzeti össztermék (GPD) 132 milliárd dollár volt. Azaz, ha mindannyiunk teljes, két éves munkájának pénzben mért értékét erre fordítanánk, akkor megismerhetnénk az összes földi állatot, legalább alapszinten.

De miért (lenne) fontos feladat ez? Nos, a biológiai kutatásoknak számos gazdasági területen lehet haszna, többek között a mezőgazdaságban, a halászatban, új gyógyszerek létrehozásában és új energiaforrások felfedezésében. Nem is beszélve a biodiverzitás önmagából származó előnyéből: minél nagyobb a fajgazdagság, annál stabilabb a Föld komplex ökoszisztémája.
És még egy igen sajnálatos tény is a minél gyorsabb feltérképezés felé tolja az emberiséget. Pazarló és környezetszennyező életmódunk miatt folyamatosan halnak ki a ma még létező fajok, jóval nagyobb ütemben, mint azt a folyamat természetes körülmények között is bekövetkező sebessége indokolná. Úgy tűnnek el értékes állatpopulációk, hogy róluk semmilyen információval nem rendelkezünk, és kihalásukat követően nem is fogunk tudni semmit. Antonio Marques, a São Paulo-i Egyetemen dolgozó biológus szerint a szomorú tény az, hogy gyorsabban veszítjük el az állatfajokat, mint ahogy fel tudjuk térképezni őket.
Marques és kollégája, Fernando Carbayo szerint lehetne jóval alacsonyabb is a fenti, 263 milliárd dolláros összeg. Ehhez azonban szükséges lenne bevonni a téma iránt érdeklődő amatőröket is a munkába. Már ma is vannak olyan csoportok, akik saját erőből dolgoznak a fajok rendszertani besorolásán, ám az ő tevékenységüket gyakran lebecsülik, figyelmen kívül hagyják a feladatot fizetésért végző tudósok. Pedig az a nagyjából 5 millió, még ismeretlen faj ott vár bárkire, aki a lelkesedés mellett egy mikroszkóppal is fel van szerelkezve.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06