A 18-19. századi majorságok hangulata
Szántódpuszta: megmenekül ötven hektár élő történelem
A műemlékegyüttes az országban egyedüliként őrzi a 18-19. századi majorságok hangulatát. Az ezeréves múltra visszatekintő puszta most a Keszthelyi Helikon kastély segítségével újulhat meg.
2008.11.25 18:25National Geographic
Miután évek óta egyre csak romlott az állapota, már az is szóba került, hogy néhány épületét privatizálják, netán egy részén lakópart épül az ötven hektáros Szántódpusztának.
Bár már a rómaiak is termesztettek szőlőt a területen és az avar-korban is lakott volt, Szántódpuszta hivatalos történetét 1055-től jegyzik. Ekkor alapította I. András a tihanyi apátságot és bencés szerzetesek ellátására 18 pusztát rendelt.
Ezek közé tartozott a Tihannyal átellenben, a déli parton lévő Szántódpuszta is, amelynek lakói többféle szolgálatra is kötelezték. Nekik kellett biztosítaniuk a révszolgálatot a két part között, ők látták el hallal az apátságot, mezőgazdasági termékeket, gabonát termesztettek, és szőlővel, illetve miseborral kellett ellátniuk a barátokat.
A puszta kisebb megszakításokkal csaknem kilencszáz éven át szolgálta Tihanyt. A török időkben néha elnéptelenedett ugyan, azonban lakói időről időre visszatértek. Nagyobb törést egyedül II. József szerzetesrendeket feloszlató rendelete jelentett, amikor világi bérlői lettek a pusztának, így 1787 és 1790 között Pálóczi Horváth Ádám költő és polihisztor.
Kazinczy barátja pezsgő irodalmi életet szervezett Szántódpusztán néhány év alatt. A tihanyi bencések a 19. század elején tértek vissza és egészen a második világháború utáni korszakig maradtak.
Az államosítás után először TSZ lett Szántódpusztából, majd az ismét felélénkülő balatoni idegenforgalmat kihasználva a hetvenes évektől mindinkább a turizmus szolgálatába állították. A cselédlakásokban apartmanokat alakítottak ki, a késő barokk kori épületeket korhűen felújították.
1995-ben a puszta - és elsősorban a lábakon álló lovasporta - elnyerte a kontinensünkön legrangosabb műemlékvédelmi elismerést, az Europa Nostra díjat. "Ilyen előzmények után akár ragyogóan is folytatódhatott volna a története, mégsem így történt" - mondta el a National Geographic Online-nak a keszthelyi Helikon Kastély igazgatója. Az átalakuló turisztikai szokások és a kevesebb vendég miatt mindkét csárdáját bezárták és már a privatizáció réme fenyegette az 50 hektáros területet, amikor a keszthelyiek kérték: hadd próbálják meg megmenteni az országban egyedülálló pusztát.
"Ha Szántódpuszta széthullott volna, a magyar agrár-történelem és -kultúra pótolhatatlan elemét vesztettük volna el. Hiszen az 1700-1800-as évek hangulatát őrzi még ma is" - véli Czoma László.
A megmentéshez persze pénz kell, így a kastélyigazgató a Regionális Operatív Pályázaton indult és nyert el 360 millió forintot a műemlékegyüttes felvirágoztatására.
„Azt szeretnénk, ha ismét élettel telne meg az 50 hektár, ezért 2009. májusában egyszerre több ponton látunk neki a felújításnak, ám arra ügyelünk, hogy a terület továbbra is látogatható legyen, sőt, már jövőre egyre több látogatót vonzzon” - avatott be a tervekbe Czoma László.
Így jövő tavasszal egy színpadot építenek, amelyen minden este a környező megyék tájegységeinek tánccsoportjai, népi együttesei lépnek majd fel. Ismét megnyitják a két csárdát, ahol a történelmi puszta jellegzetes ételeit is meg lehet kóstolni (akár törhet is a látogató magának a felakasztott kolbászok közül).
A kiskastély látogató-központtá lesz, információs bázissal és kiállítással a hely és a kor történetéről. A régi barokk magtár a népi iparművészet központjává válik: a mesterek helyben készítik majd a portékájukat.
Felújítják a Balaton élővilágát bemutató akvárium-épületet, és feltámasztják a puszta hitéletét: a területen álló kápolnában minden vasárnap misére várják majd a helybélieket és a látogatókat.
Egy történelmi puszta persze mit sem ér lovak nélkül, ezért felélesztik a lovasiskolát, kocsiutat építenek ki Siófok és Szántódpuszta között, a helyszínen pedig működő kovácsműhelyt rendeznek be, ahol a turisták szemtanúi lehetnek a patkolásnak is.
Szántódpuszta jelenleg a megújulás előtti téli pillanatait éli. Kiállításai ugyan zárva vannak, azonban a terület szabadon bejárható, így az arra vetődő ma is magába szívhatja a hely csaknem ezeréves történelmét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:52 Hegseth védelmi miniszter jelszavai kikerültek az internetre
- 12:32 Árulás - örökbe fogadott lány és két barátja végzett a nevelőanyával
- 10:26 Trump szerint az FBI igazgatója titokban a meggyilkolását szorgalmazta
- 8:16 Ellopták Melania Trump szobrát szülővárosának közelében Szlovéniában
- 6:56 Magyar kutatók felfedezték, hogyan élhetik túl a rákos sejtek a kemoterápiát
- 18:17 Változékony idő várható a hétvégén
- 16:59 Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06