Botrány

Trump szerint az FBI igazgatója titokban a meggyilkolását szorgalmazta

Az amerikai szlengben a "86" kifejezést gyakran használják arra, hogy "megszabadulni valakitől" - szélsőséges értelmezésben "megölni".

2025.05.17 10:26ma.hu

Donald Trump amerikai elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a volt FBI-igazgató, James Comey ellen, azt állítva, hogy Comey egy rejtett üzenettel gyilkosságra szólított fel ellene egy közösségi médiás posztban.

Az ügy középpontjában egy Instagramra feltöltött fénykép áll: Comey a tengerparton talált kagylókkal formázta meg a „86 47” számsort, amit a kép alá írt kommentárban „menő kagylóalakzatként” említett. A poszt később törlésre került.

A Fehér Ház és több republikánus politikus szerint a számok nem véletlenszerűek: az amerikai szlengben a „86” kifejezést gyakran használják arra, hogy „megszabadulni valakitől” – szélsőséges értelmezésben „megölni” –, míg a „47” Trump elnöki sorszámára utal, aki második ciklusát tölti jelenleg az USA 47. elnökeként.

Trump a Fox News-nak nyilatkozva így fogalmazott: „Pontosan tudta, mit jelent ez. Egy gyerek is tudja, mit jelent. Ez gyilkosságot jelentett. És ez világosan elhangzott.”

A volt FBI-igazgató később azt állította, nem volt tudatában annak, hogy a számok erőszakos üzenetet közvetíthetnek, és azt mondta: „Mivel ellenzem az erőszak minden formáját, töröltem a bejegyzést.”

Trump azonban ezt nem fogadja el. „Ha valaki az FBI igazgatója volt, és azt állítja, nem tudja, mit jelentenek ezek a számok, az vagy inkompetens, vagy hazudik” – tette hozzá.

Donald Trump Jr. is hasonló értelmezést adott a posztnak, amelyet egyenesen apja elleni gyilkossági felhívásnak tartott.

Tulsi Gabbard, a Nemzeti Hírszerzés igazgatója szerint Comey akár jogi következményekkel is szembesülhet. „A törvény mindenkit egyformán köt: ha valaki közvetlen fenyegetést intéz az Egyesült Államok elnöke ellen, azt felelősségre kell vonni.”

Trump és Comey kapcsolata hosszú ideje feszült: Trump 2017-ben menesztette őt az FBI éléről, majd „hazugnak”, „korrupt rendőrnek” és „árulónak” nevezte. Az ellenséges viszony azóta is fennáll.

A feszültséget tovább növeli, hogy Trump 2024-ben egy merényletet is túlélt, amikor egy választási gyűlésen egy fegyveres lövöldözött rá: a golyó súrolta a fülét, egy néző életét vesztette, többen megsebesültek. Az eset után további merényletkísérleteket is meghiúsítottak a hatóságok.

Bár Comey tagadja a szándékosságot, az eset újabb bizonyíték arra, hogy az amerikai belpolitika hangulata továbbra is rendkívül feszült – különösen egy olyan időszakban, amikor egy elnök ellen korábban már fegyveres támadást is elkövettek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.