A meroitikus korból származnak

Ókori templom maradványait fedezték fel Szudánban

Cseh régészek egy ókori templom maradványait fedezték fel Szudánban - az aprócska szentélyben egy oroszlánistenségnek hódoltak. Feltártak egy kerek épületet is, amely az úgynevezett meroitikus korból származik.

2011.01.27 10:00mult-kor.hu

A cseh régészek immár második szezonban végeznek feltárásokat a Kartúmtól 130 kilométerre északra lévő Vad Bon Naga település közelében. Az úgynevezett meroitikus korban - i.e. 4. század és az i.sz. 4. század között itt volt Núbia egyik legnagyobb városa, a huszonötezres lakosú Arabikeleb, amelynek legalább öt temploma volt.

A cseh expedíció korábban feltárta Amanisakheto királynő palotáját, aki az i.e. 1. század végén - i.sz. I. század elején uralkodott.

Uralkodása hozzávetőlegesen arra a korszakra tehető, amikor Augustus császár uralma alatt megkezdődött az Alsó-Núbiáért folytatott kusita-római háborúskodás, amelyet az i. e. 22-ben megkötött számoszi békével zárta le a két birodalom.

A béke és a mediterrán világgal folytatott kereskedelem igazi virágkor kezdetét jelentett a Meroitikus királyság számára.

Amanisakheto királynő azonban elsősorban piramisában előkerült kincsei miatt vált ismertté.

Fantasztikus ékszereire a meroéi északi piramistemetőben Giuseppe Ferlini olasz kalandor bukkant rá 1832-ben. Legnagyobb részüket ma a berlini Egyiptomi Múzeumban őrzik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.