"Az emberek gondolkodásmódján kell változtatni"

A magyar rendszerváltás tanulságos Egyiptom számára

Ahmed Fathallah, az egyiptomi külügyminisztérium első államtitkára az észak-afrikai ország történéseiről tartott hétfői budapesti előadásában azt mondta: a magyar rendszerváltás tanulsága az egyiptomiak számára, hogy az emberek gondolkodásmódján kell változtatni, ami hosszú időbe telik, de elengedhetetlen, mert a jövőt nem lehet ugyanarra a mentalitásra alapozni.

2011.06.20 19:59MTI

Ahmed Fathallah szerint az egyiptomi forradalom az arab tavasz részeként illeszkedik a hatvanas években Nyugat-Európában kezdődött megmozdulások sorába, amelyek Dél-Amerika, Ázsia és Közép-Európa után a Közel-Keletre is eljutottak.

Az államtitkár a Magyar Külügyi Intézetben tartott előadásában hangsúlyozta, hogy a különböző társadalmi csoportok és korosztályok együttes fellépése vezetett el a szabadsághoz, amely végül csak 900 emberéletet követelt, ami - mint mondta - nem sok ahhoz képest, hogy országszerte 12 millióan vonultak utcára.
   
A külügyi tisztségviselő "pozitív földrengésnek" nevezte a forradalmat, amelynek társadalmi-gazdasági utórengései máig érezhetők, s amely egy sor eddig rejtett feszültséget - koptok, iszlamista csoportok - a felszínre hozott. Az egyiptomi kormány feladata szerinte ebben az érzékeny időszakban az, hogy "a megfelelő időben a megfelelő választ" adja a problémákra. A diplomata kiemelte, hogy az elégedetlenség teljesen természetes, de "a változás árát meg kell fizetni".
   
Ahmed Fathallah a hallgatóság soraiból érkező kérdésekre válaszolva elmondta, hogy Egyiptom igyekszik nyitottabb külpolitikát folytatni szomszédjaival, a térséggel és a világgal.
   
Az első államtitkár szerint a palesztin állam ENSZ-közgyűlés általi elismerése fontos, mert képet ad a nemzetközi közösség véleményéről. A diplomata nem tartja egyoldalúnak a palesztinok törekvését, hiszen több ország (mint közölte, csaknem a szükséges kétharmad) pártfogolja ügyüket.

Ahmed Fathallah úgy véli, nem gond, ha az államelismerés a pontos határok kijelölése nélkül történik, hiszen Izraelnek is csak Egyiptommal és Jordániával vannak nemzetközileg elismert államhatárai.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.