Burjánzó atompara
Óvatos váltást sürget a német atompolitikában a "Bölcsek Tanácsa"
Egyfajta új ipari forradalomról beszélt, és az atomenergiáról való lemondás mellett foglalt állást az a korábbi tekintélyes politikusokból, valamint tudósokból és egyházi képviselőkből álló bizottság, amelyet Angela Merkel kancellár bízott meg a jövőbeni energiapolitikával kapcsolatos irányelvek kidolgozásával.
2011.04.22 09:07MTIA Bölcsek Tanácsának elkeresztelt bizottság ugyanakkor óvott a sietségtől, hangoztatva, hogy a fordulatot körültekintően kell végrehajtani. A volt kancellár, Helmut Kohl környezetvédelmi minisztere, Klaus Töpfer által vezetett testület jelentéséből pénteken láttak napvilágot részletek. A bizottság - mint a jelentés hangsúlyozta - abból indul ki, hogy Németországnak le kell mondania az atomenergiáról, illetve az atomerőművekről.
Ügyelni kell ugyanakkor arra, hogy a szükséges energiapolitikai fordulat terheit - az áram árának növekedése révén - ne az állampolgárok viseljék, óvni kell a munkahelyeket, és figyelni kell a környezetvédelmi szempontokra is. A testület hangoztatta, hogy Németország új ipari forradalom előtt áll, a fordulat ütemezésével kapcsolatban azonban semmifajta időpontot nem említett.
A fukusimai tragédia nyomán Merkel kancellárra szinte minden oldalról óriási nyomás nehezedett az atomerőművekről való mielőbbi lemondás érdekében. A kancellár ígéretet tett a kormány korábbi atompolitikájának módosítására, és elrendelte, hogy a hét legrégebbi atomerőművet átmeneti időre állítsák le.
Angela Merkel közölte, hogy az atomenergiával, illetve az atomerőművekkel kapcsolatos új politika irányelveit - a bizottság jelentését is szem előtt tartva - júniusban jelentik be.

A Bölcsek Tanácsa óvott attól, hogy Németország atomerőművekből származó áramot külföldről importáljon. Korábban ugyanis javaslatok hangzottak el arra, hogy az erőművek leállítása nyomán - a biztonságos áramellátás érdekében - az ország Franciaországtól és Csehországtól szerezzen be atomerőművekből származó áramot.
Figyelmeztetett a bizottság annak elkerülésére is, hogy elítéljék azokat az államokat, amelyek továbbra is támaszkodnak az atomenergiára.
A testület megerősítette, hogy az energiapolitikai váltás sikere érdekében társadalmi konszenzus elérésére törekszik. Ennek érdekében az elkövetkező hetekben egy sor nyilvános rendezvényt tervez. Végleges jelentését - mint közölte - május végéig terjeszti a kancellár elé.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06