"A koktél gyakran robbanóveszélyes"
Le Monde: a politikai válságba került Kelet-Európának pénzre és megbecsülésre van szüksége
A helyi politikai csatározások mellett a gazdasági nehézségek is hozzájárultak a lett, a magyar és a cseh kormányválsághoz - írta szerkesztőségi cikkében a Le Monde című francia napilap szerda délután megjelent számában.
2009.03.25 16:08MTIA kelet-európai dominó feldőlése jól mutatja, hogy a pénzügyi válság először gazdasági, majd szociális és végül a térség legtöbb országában politikai válsághoz vezetett, amit a többi európai ország nem nézhet tovább tétlenül: pénz mellett a térségnek megbecsülésre is szüksége lesz a következő időszakban.
A mértékadó párizsi újság szerint a vasfüggöny kifejezés húsz év után akkor jelent meg először újra a politikai kommentárokban, amikor március 1-jén az uniós csúcstalálkozón elutasították a közép-európai térség globális megsegítésére tett (magyar) javaslatot. A brüsszeli csúcson olyan döntés született, hogy minden országot külön esetként kell kezelni. A lap szerint a közös jellegzetességeket ugyanakkor nem szabad letagadni: a közép-európai országok felzárkózó államok, amelyeknek szükségletei óriásiak. Ennek következtében eladósodtak, annál is inkább, mert az euróban szívesen kölcsönző német, osztrák, olasz és francia csoportokhoz tartoznak bankjaik.
A Le Monde arra is emlékeztet: az "öreg Európa" számára a kelet-európai országok mostanáig igazi eldorádónak számítottak, odatelepítették üzemeik egy részét, elsősorban a járműiparban. A válsággal szembesülve azonban a bankok már nem nyújtanak annyi kölcsönt, a gyárak visszatelepülnek, a nemzeti valuták értéküket vesztik, a hitelezőket megfojtják.
"Azokban az országokban, ahol a demokrácia még új eszme, a koktél gyakran robbanásveszélyes" - fogalmaz a Le Monde.
A szerkesztőségi írás úgy véli, hogy ebben a helyzetben a többi európai ország nem fordíthat hátat a térségnek, mert a gazdasági érdekeik miatt annyira érintettek, hogy a periféria válsága jelentősen vissza fog hatni a központra is. "Politikailag sem lenne érthető hagyni a válságot elmélyülni ezekben az országokban, hiszen a válságot ők maguk is nagy részben importálták. A válasz azonban nem egyszerű. Az eurózónához való csatlakozás kritériumainak könnyítése nem talált támogatásra.
Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap hitelei jól jönnek, de nem lesznek elégségesek. A következő években ezeknek az országoknak egyszerre lesz szükségük pénzre és megbecsülésre. Máskülönben garantált a bumeránghatás" - zárta írását a Le Monde.
Kapcsolódó írások:
- Le Monde: Gyurcsány "hosszútávfutó", a 2014-es választásokra játszik
- Le Monde: a kelet-európai helyzetért a helyi politikusok és a Nyugat is felelős
- Le Monde: a német kormány meg fogja menteni Ausztriát
- Le Monde: Nyugat-Európa nem hagyhatja elsüllyedni Kelet-Európát
- Le Monde: a válság neheze a magyarok számára még hátravan
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06