Ukrán válság

Ahogy lenni szokott: egymást vádolják a tűzszünet megsértésével

Közben pedig Putyin a hadsereg ukrajnai bevetésére kapott felhatalmazás visszavonását kéri.

2014.06.24 12:44MTI
Forrás: youtube.com

Törékenynek bizonyul a kelet-ukrajnai tűzszünet: a kormányerők kedden szlovjanszki ellenőrzőpontjaik elleni támadással vádolták a szakadár fegyvereseket, míg az utóbbiak azt vetették az ukrán hadsereg szemére, hogy luhanszki egységeiket vették tűz alá.

Vladiszlav Szeleznyov, az ukrán terrorellenes hadművelet szóvivője kedden Facebook-oldalán azt közölte, hogy hétfő éjszaka óta lövik az ukrán erők állásait a szeparatista harcosok.

A felkelők egyik csoportja aknavetőkkel támadott egy katonai ellenőrzőpontot a szeparatisták kezén lévő Szlovjanszk közelében, és kézi fegyverekkel nyitott tüzet egy másik, az orosz-ukrán határhoz közelebb fekvő katonai állásra - részletezte a szóvivő. Hozzátette ugyanakkor, hogy a támadásokban senki nem sebesült meg.

Ezzel szemben a szakadárok azzal vádolták az ukrán hadsereget, hogy Luhanszk közelében mértek csapást a "népköztársaság erőire", s az incidensben egy ember életét vesztette, egy másik pedig megsebesült.

Alekszandr Borodaj, az egyoldalúan kikiáltott "donyecki népköztársaság" miniszterelnöke hétfőn közölte, hogy - válaszul a Petro Porosenko ukrán elnök által múlt pénteken meghirdetett béketervre és egyhetes egyoldalú tűzszünetre - az oroszbarát erők is fegyvernyugvást hirdetnek péntekig.

Az Interfax orosz hírügynökségnek Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes úgy nyilatkozott, hogy a mindkét fél által kihirdetett tűzszünet sokat ígérő kezdet.

Az ukrán válság mielőbbi megoldása érdekében Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter kedden Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfővel találkozott Kijevben, ezt megelőzően pedig ugyanott Heidi Tagliavinivel, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőjével tárgyalt.

A svájci diplomata részt vett az úgynevezett összekötő csoport előző nap Donyeckben tartott ülésén, amelyen a szakadár vezetők mellett részt vett Porosenko megbízottjaként Leonyid Kucsma volt ukrán elnök és Mihail Zurabov kijevi orosz nagykövet is. A tárgyalásokon mindkét oldal beleegyezett hadifoglyaik szabadon engedésébe.

A harcok dúlta kelet-ukrajnai térségben feltehetően a szeparatisták tartják fogva hetek óta az EBESZ-misszió két csoportját.

Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök javaslatot tett a parlament felsőházának, hogy vonja vissza azt a felhatalmazást, amelyet márciusban adott neki a hadsereg Ukrajnában történő alkalmazására - közölte Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő kedden.

Az államfő kezdeményezése a kelet-ukrajnai helyzet rendezéséről megkezdett háromoldalú tárgyalásokkal kapcsolatos - tájékoztatott Peszkov.

Az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) március elsején hozott határozatával adott felhatalmazást Putyinnak arra, hogy az orosz állampolgárok védelme érdekében szükség esetén bevethesse az ország hadseregét Ukrajna területén.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.