Hogy ne legyen temető a Földközi-tenger
Az EP támogatja az unió külső határainak fokozott védelmét
"Csak összeurópai határőrizeti rendszer kialakításával előzhető meg, hogy a Földközi-tenger azon bevándorlók temetőjévé váljon, akik hajózásra alkalmatlan csónakokon érkeznek a jobb élet reményében."
2013.10.10 16:15MTI
Az Európai Parlament (EP) csütörtökön Strasbourgban meggyőző többséggel elfogadta az Eurosur határőrizeti rendszer működésének szabályait.
Az Eurosur révén a tagállamok - védett kommunikációs hálózaton keresztül - valós időben oszthatják meg egymással az unió külső határaival kapcsolatos információikat és műholdakról vagy hajókról származó képanyagaikat. Ezáltal jobban felkészülhetnek az illegális bevándorlás megelőzésére, észlelésére, illetve az ellene történő fellépésre.
A képviselők indítványára az Eurosur rendszer célkitűzései közé felvették a veszélybe került migránsok életének védelmét is.
"Csak összeurópai határőrizeti rendszer kialakításával előzhető meg, hogy a Földközi-tenger azon bevándorlók temetőjévé váljon, akik hajózásra alkalmatlan csónakokon érkeznek a jobb élet reményében. A lampedusaihoz hasonló tragédiák megakadályozása céljából nagyon gyorsan kell lépnünk" - mondta a témáért felelős képviselő, a holland liberális Jan Mulder a plenáris vitában.
A tagállamoknak az Eurosur használata során szem előtt kell tartaniuk, hogy nem fordíthatnak vissza bevándorlókat olyan országba, ahol veszélyben lenne életük vagy szabadságuk. A kommunikációs rendszer használata közben az unió által garantált alapvető jogokat, többek között a személyes adatok védelmét is tiszteletben kell tartani. Így a tagállamok - vagy egy tagállam és egy harmadik állam - között csak kivételes esetben cserélhetők ki személyes adatok, és az adatcserének meg kell felelnie az adatvédelmi szabályoknak.
A tagállamok az Eurosur útján nem küldhetnek olyan személy azonosítására alkalmas információt harmadik országnak, akinek a nemzetközi védelem iránti kérelme elbírálás alatt van, vagy akinek az élete, testi épsége veszélybe kerülhet az információ kiadása nyomán.
Az unió határrendészeti támogató ügynöksége, a Frontex adatai szerint 2012-ben 72 ezernél valamivel többen - de az előző évihez képest feleannyian - lépték át illegálisan az EU külső határait.
Az Eurosur működési szabályairól már megegyezés született az EP és a tagállami kormányok között. Tizennyolc tagállam - köztük Magyarország - ez év december 2-án kezdi használni a rendszert, míg a többi tíz jövő év december 1-én csatlakozik hozzájuk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:09 Lövöldözés egy kaliforniai főiskolán
- 20:08 Angliában kitiltják a transznemű nőket a női futballból
- 18:56 Kettős jubileum a pápai Nagytemplomban
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06