Tiltakozások
Törökországi tüntetések: az EP aggódik
Megbékélésre szólított fel az Európai Parlament (EP) csütörtökön elfogadott határozatában a törökországi tüntetésekkel kapcsolatban.
2013.06.13 17:06MTI
A határozatban a képviselők mély aggodalmukat fejezik ki az isztambuli Gezi parkban békésen és törvényesen tüntetők ellen alkalmazott, "aránytalanul kemény" rendőri fellépés miatt, a török hatóságoktól pedig az akció kivizsgálását kérik.
A parlament állásfoglalásában kijelenti: Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnöknek az egységet és megbékélést segítő álláspontot kell képviselnie.
"Bíróság elé kell állítani a rendőri erőszak felelőseit, azonnal szabadon kell bocsátani az előállított tüntetőket, és kárpótolni kell az áldozatokat" - követeli Ankarától határozatában az Európai Parlament, amely üdvözli ugyan Abdullah Gül török államfő "higgadt nyilatkozatát" és Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes bocsánatkérését, ugyanakkor sajnálatát fejezi ki, mert úgy véli, hogy a török kormány nem a "megbékélés irányába lép", nem kér bocsánatot, és nem próbálja meg megérteni a török polgárok legalább egy részének reakcióját.
Az elfogadott dokumentum szerint a tiltakozók úgy érzik, hogy a kisebbség hangja "elsikkad", pedig a török lakosság egy része nem támogatja az életvitelüket érintő, vallásos alapokon nyugvó új szabályok bevezetését. A befogadó, sokszínű társadalmakban a többség felelőssége az, hogy a döntési folyamatba az ellenzéket és a civil társadalmat is bevonja - hangsúlyozza az állásfoglalás.
Határozatában az EP úgy ítéli meg: a békés és törvényes tüntetések már önmagukban arra utalnak, hogy a török civil társadalom erős, mindazonáltal Törökországnak van még teendője a demokratikus intézmények, a jogállamiság és az alapvető szabadságjogok biztosításának terén.
Az EP-képviselők az állami cenzúra létezését illusztráló esetek és a török médiában egyre jellemzőbb öncenzúra miatt a sajtószabadság eróziójától tartanak. A török közszolgálati média nem tudósított a tüntetésekről, az onnan twitterezőket pedig letartóztatták - húzza alá a határozat.
A demokratikus társadalmakban elengedhetetlen a média szabadsága, az igazságszolgáltatásnak pedig az a dolga, hogy erősítse a sajtószabadságot - nyilvánítja ki az Európai Parlament állásfoglalása, amely arra is emlékeztet, hogy Törökországban több újságíró van börtönben vagy áll bíróság előtt.
Kapcsolódó írások:
- Tárgyalást kezdett a török miniszterelnök a tüntetők képviselőivel
- Törökországi tüntetések: Erdogan szerint anarchisták és terroristák vannak a tereken
- Erdogan hazatért, és a tüntetések befejezésére szólított fel
- Törökország: így esik szét és épül belőle barikád - KÉPEK!
- Törökország forrong: újabb tömegoszlatás Ankarában
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06