Atomprogram

Teheránban tárgyal a NAÜ küldöttsége

Teheránban tárgyal a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a vitatott iráni atomprogram ellenőrzéséről szóló szerződés megkötéséről.

2013.02.13 19:11MTI

Irán ezt a megegyezést előfeltételként szabta ahhoz, hogy a NAÜ ellenőreit bebocsássa bizonyos létesítményeibe. A hosszú hónapok óta tartó egyeztetések mindeddig kudarcba fulladtak.

Az ENSZ szakosított szervezetének a belga Herman Nackaerts főigazgató-helyettes vezette delegációja szerdán találkozott az Ali Asgar Szoltaníje, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez delegált iráni képviselő vezette iráni tárgyalókkal.

A NAÜ küldöttsége nagyobb hozzáférést szeretne elérni azokhoz a létesítményekhez, személyekhez vagy dokumentumokhoz, amelyek tisztázhatják a 2011-es jelentésében szereplő, hitelesnek nyilvánított megállapításokat, amelyek szerint Irán 2003 előtt és talán utána is atombomba gyártásán dolgozott.

Irán elutasította a jelentést, akárcsak a nyugati nagyhatalmak és Izrael vádjait, amelyek szerint polgári atomfegyverprogramja örvén atomfegyver birtoklására törekszik. Teherán azt szeretné, hogy a NAÜ-vel aláírt szerződés ismerje el az urándúsításhoz való jogát.

A NAÜ mindenekelőtt a parcsini katonai támaszpontba akar ellátogatni, ahol a gyanús tevékenységeket felfedezték, és azzal vádolja Teheránt, hogy azért akadályozza meg a létesítmény meglátogatását, hogy minden kompromittáló nyomot eltüntessen.

Ferejdún Abbászi Davani, az iráni atomenergia bizottság vezetője közölte: addig nem engedik be az ellenőröket a Teherán melletti Parcsinban működő létesítménybe, amíg a NAÜ nem közli, mire alapozza a gyanúját. Teherán szerint ráadásul Parcsin hagyományos katonai bázis, amely nem tartozik az egyezmény hatálya alá.

Ha nem sikerül haladást elérni a tárgyalásokon, Iránnak számolnia kell azzal, hogy a NAÜ március eleji kormányzótanácsi ülésén újabb ENSZ-szankciók kezdeményezéséről dönt.

A NAÜ-vel folytatott tárgyalások befolyással lesznek az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína) és Németország részvételével folytatott tárgyalások újrakezdésére, amely nyolc hónapi szünet után február 26-án esedékes a kazahsztáni Almatiban.

Ferejdún Abbászi Davani egyébként szerdán jelentette be, hogy Iránban megkezdték az újgenerációs urándúsító berendezések fokozatos üzembe helyezését.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.