Szigetvita
Atommal fenyegetné Kínát Tokió volt kormányzója
Japánnak meg kell vizsgálnia annak lehetőségét, hogy atomfegyverekhez jusson Kína elrettentése céljából.
2012.11.20 16:21MTI"A mai világban az atomfegyvereket nem birtokló országok diplomáciai ereje rendkívül gyenge" - indokolta elképzelését külföldi tudósítóknak tartott sajtótájékoztatóján Isihara Sintaró nacionalista ellenzéki pártvezér, volt tokiói kormányzó. A politikus azt is felvetette, hogy Japán Kína-ellenes koalíciót alakítson a Fülöp-szigetekkel és Vietnámmal, mivel mind a három ország szigetvitában áll Pekinggel.
Elmondta: habár kívánatos lenne, hogy Peking és Tokió barátságos kapcsolatot folytasson, nem akarja, hogy "Japán második Tibetté váljon Kína hegemón politikája miatt". A nacionalista kirohanásairól ismert 80 éves Isihara - aki 13 év után a múlt hónapban mondott le a japán főváros vezetéséről - a hétvégén szövetségre lépett a Japán Restaurációs Párttal, hogy "harmadik erőt" alkossanak a két nagy párttal szemben a december 16-i előre hozott választásokon. Felmérések szerint a parlamenten kívüli szövetség a második legnépszerűbb politikai erő Japánban.
A népszerű íróból lett politikus áprilisban azzal indított el lavinát, hogy meg akart vásárolni egyes vitatott kelet-kínai-tengeri szigeteket. A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szárazföld egy részét végül a japán kormány állami kézbe vette, hogy elejét vegye Isihara további provokációinak, de az ügyből így is a legsúlyosabb diplomáciai konfliktus alakult ki Tokió és Peking között kapcsolataik normalizálása óta. Isihara korábban a japán alkotmány háborút tiltó kilencedik cikkének eltörlését is sürgette, mivel azt szerinte az Egyesült Államok "erőszakolta rá" a szigetországra.
Kedden azt hangoztatta az amerikai szövetséggel kapcsolatban: ha Japánnak "nincs bátorsága saját vérét hullatni, az Egyesült Államok nem fogja megmenteni".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


