Szigetvita
Atommal fenyegetné Kínát Tokió volt kormányzója
Japánnak meg kell vizsgálnia annak lehetőségét, hogy atomfegyverekhez jusson Kína elrettentése céljából.
2012.11.20 16:21MTI"A mai világban az atomfegyvereket nem birtokló országok diplomáciai ereje rendkívül gyenge" - indokolta elképzelését külföldi tudósítóknak tartott sajtótájékoztatóján Isihara Sintaró nacionalista ellenzéki pártvezér, volt tokiói kormányzó. A politikus azt is felvetette, hogy Japán Kína-ellenes koalíciót alakítson a Fülöp-szigetekkel és Vietnámmal, mivel mind a három ország szigetvitában áll Pekinggel.
Elmondta: habár kívánatos lenne, hogy Peking és Tokió barátságos kapcsolatot folytasson, nem akarja, hogy "Japán második Tibetté váljon Kína hegemón politikája miatt". A nacionalista kirohanásairól ismert 80 éves Isihara - aki 13 év után a múlt hónapban mondott le a japán főváros vezetéséről - a hétvégén szövetségre lépett a Japán Restaurációs Párttal, hogy "harmadik erőt" alkossanak a két nagy párttal szemben a december 16-i előre hozott választásokon. Felmérések szerint a parlamenten kívüli szövetség a második legnépszerűbb politikai erő Japánban.
A népszerű íróból lett politikus áprilisban azzal indított el lavinát, hogy meg akart vásárolni egyes vitatott kelet-kínai-tengeri szigeteket. A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szárazföld egy részét végül a japán kormány állami kézbe vette, hogy elejét vegye Isihara további provokációinak, de az ügyből így is a legsúlyosabb diplomáciai konfliktus alakult ki Tokió és Peking között kapcsolataik normalizálása óta. Isihara korábban a japán alkotmány háborút tiltó kilencedik cikkének eltörlését is sürgette, mivel azt szerinte az Egyesült Államok "erőszakolta rá" a szigetországra.
Kedden azt hangoztatta az amerikai szövetséggel kapcsolatban: ha Japánnak "nincs bátorsága saját vérét hullatni, az Egyesült Államok nem fogja megmenteni".