Vissza kell vonni az állampolgársági követelményt
Az EB kifogásolja a magyar közjegyzőkről szóló szabályokat
Az Európai Bizottság csütörtökön felszólítást intézett Magyarországhoz, hogy az uniós jogot tiszteletben tartva vonja vissza a közjegyzőkre vonatkozó magyar állampolgársági követelményt.
2012.09.27 13:04MTIAz uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény emlékeztetett arra, hogy Európai Unió Bírósága már kimondta: az ilyen állampolgársági követelmények ellentétesek az Európai Unió működéséről szóló szerződés által védett letelepedési szabadsággal. Brüsszel azzal érvel a közjegyzői tevékenység feltételeként a magyar állampolgárság megkövetelése ellen, hogy álláspontja szerint a közhatalom gyakorlásához kapcsolódó tevékenységekre vonatkozó kivételek nem terjednek ki a közjegyzők tevékenységére.
Az Európai Bizottság már korábban is többször fellépett a közjegyzők letelepedési szabadságának érvényesítése érdekében. Az EU luxembourgi székhelyű bírósága ilyen ügyekben tavaly május 24-én ítéletet is hozott Belgium, Franciaország, Luxemburg, Ausztria, Németország és Görögország vonatkozásában. Az Európai Bizottság - amelynek egyik feladata, hogy őrködjék az uniós jog érvényesülésén minden egyes tagállamban - közölte: Magyarország azzal érvelt, hogy a magyar közjegyzők bírói hatáskörrel rendelkeznek.
Brüsszel megítélése szerint azonban a magyar közjegyzők nem rendelkeznek jogviták eldöntésére vonatkozó hatáskörrel. Ezért, "bár a közjegyzői hatáskör egyes esetekben megalapozhat olyan határozatokat, amelyek Magyarországon egyenértékűek a bírósági határozatokkal", a bizottság álláspontja szerint "a közhatalomban való ilyen szerepvállalás nem elegendő az állampolgársági követelmény indoklásához".
A Magyarországhoz most intézett felszólítás az uniós kötelezettségszegési eljárás keretében úgynevezett "kiegészítő indoklással ellátott vélemény" formáját ölti. Magyarországnak mostantól két hónapja van arra, hogy közölje az Európai Bizottsággal, milyen intézkedéseket tett a közjegyzőkre vonatkozó uniós jog szerinti kötelezettségeinek tiszteletben tartása érdekében. Amennyiben ezen kötelezettségét nem teljesíti, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény Magyarország ügyét az EU bírósága elé terjesztheti.
A kötelezettségszegési eljárásokra vonatkozó e havi döntéscsomagjában az Európai Bizottság összesen 361 határozatot hozott különböző tagállamok vonatkozásában. Ezek közt 27 indoklással ellátott vélemény van, 12 esetben pedig a bizottság keresetet indított az Európai Unió Bíróságán.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06