Kolozsvári sajtótájékoztató
Verespatak pártok feletti ügy
A verespataki ciántechnológiás bányakitermelés pártok feletti ügy - vallja egyöntetűen az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), a Lehet Más a Politika (LMP), akárcsak Eckstein-Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Szabadelvű Körének alelnöke.
2011.11.10 22:50MTICsütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatójukon Gergely Balázs, az EMNP alelnöke, Dorosz Dávid, az LMP országgyűlési képviselője és Eckstein-Kovács Péter fejtette ki véleményét a tervezett aranykitermelési beruházásról.
Eckstein szerint a ciántechnológiát alkalmazni kívánó beruházás ellenzése a jelenlegi fragmentált politikai helyzetben is képes konszenzust kialakítani a különböző érdekképviseleti szervezetek között.
Eckstein véleménye az, hogy a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) által tervezett beruházás nemcsak Romániára nézve jelent súlyos veszélyt, de az egész Kárpát-medence természeti kincseit fenyegeti. A Szabadelvű Kör alelnöke elmondta: szorgalmazni fogja, hogy az RMDSZ részéről mihamarabb határozott elutasító álláspont szülessen a kitermelés kapcsán.
Dorosz Dávid leszögezte: a ciántechnológia alkalmazása nem politikai, hanem környezetvédelmi ügy, mélységesen csalódott lenne, ha bármilyen párt politikai haszonszerzésre használná fel e súlyos probléma rendezését. Nem lehet megengedni, hogy ökológiai bombát helyezzenek el a Kárpát-medencében - hangsúlyozta.
A képviselő szerint a verespataki helyzetet a lehető legmagasabb szinten kell rendezni. Ezért az LMP arra kéri a magyar kormányt, hogy mielőbb kezdeményezzen kétoldalú egyeztetést a román féllel.
Gergely Balázs viszont úgy vélte: fölösleges közös kormányülést összehívni mindaddig, amíg nincs világos álláspontja mindkét félnek. A kormánykoalíció részét képező RMDSZ-nek mind a mai napig nincs egyértelmű állásfoglalása az ügyben.
Az EMNP alelnöke emlékeztetett arra, hogy Áder János, a Fidesz európai parlamenti képviselője és Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke már korábban az európai fórum elé vitte a verespataki beruházás ügyét, s ott a képviselők elsöprő többsége a ciántechnológia betiltására szavazott.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06