Az alaptörvény június 15-én lép életbe
Magyarország üdvözli a koszovói alkotmány elfogadását
Magyarország üdvözli a koszovói alkotmány elfogadását, amely széleskörű jogokat biztosít a kisebbségeknek - mondta Szelestey Lajos külügyi szóvivő szerdán az MTI-nek.
2008.04.09 17:57MTIA magyar Külügyminisztérium üdvözli, hogy a koszovói törvényhozás elfogadta az alkotmányt. Eddigi ismereteink szerint ez az alaptörvény széles körű jogokat biztosít a kisebbségeknek, és nagyban épít az Ahtisaari-tervre - mondta Szelestey Lajos.
Elfogadták a koszovói alkotmányt
A koszovói parlament szerdán elfogadta a volt szerb tartomány alkotmányát. Az alaptörvényt a 120 tagú törvényhozás 103 jelenlévő tagja egyhangúlag megszavazta. Az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK által elkészített alkotmányos szabályozást felváltó alaptörvény június 15-én lép életbe, akkor, amikor a tervek szerint az ENSZ-kormányzat átruházza hatáskörét az újonnan megalakult ország hatóságaira és a Koszovót felügyelő európai uniós misszióra.
Az alaptörvény "független, szuverén, demokratikus, egységes és megoszthatatlan állammá" nyilvánítja Koszovót, amely Fatmir Sejdiu államfő szerdai parlamenti kijelentése szerint valamennyi lakójának hazája, tekintet nélkül azok nemzeti hovatartozására. Az országnak két hivatalos nyelve van, az albán és a szerb. Az alkotmány kimondja, hogy Koszovó nem támaszt területi igényt egyetlen állammal szemben sem és nem lesz olyan követelése sem, hogy más állammal vagy államrésszel egyesüljön.
Ez utóbbi a Nagy-Albániával kapcsolatos térségbeli félelmek eloszlatására hivatott. Hasim Thaci miniszterelnök a parlamenti ülésen szólt arról, hogy a koszovói albánok nem voltak egyedül a szabadsághoz, igazsághoz és demokráciához vezető útjukon. Mindig voltak és jelenleg is vannak külföldi szövetségeseink, akik erőteljesen támogatnak bennünket. Peter Feith, az ENSZ-közigazgatás felügyelő szerepének átvételére szánt EU-misszió február 4-én kinevezett, s már Pristinában tartózkodó vezetője a Danas című belgrádi újság szerdai számában megjelent nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Koszovónak van egy kormánya, amely úgy döntött, hogy saját alkotmányt készít, s az ENSZ-nek ezek után az a dolga, hogy levonja a tényekből adódó következtetést és alkalmazkodjon a megváltozott helyzethez.
Arra a kérdésre, hogy miként válthatja fel a koszovói alkotmány az ENSZ-felhatalmazással született korábbi alkotmányos szabályozást, a holland diplomata azt felelte, hogy ezt a kérdést Joachim Rückernek, a koszovói ENSZ-közigazgatás vezetőjének kellene feltenni. Ugyanígy Rückerre hagyta annak a kérdésnek a megválaszolását is, hogy mi történik akkor, ha az új koszovói alaptörvény nem talál elfogadásra az ENSZ-ben, amely sok tagállama szerint még mindig felügyeletet gyakorol az eddig mintegy három tucat ország által elismert, magát függetlennek valló terület fölött.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06