Illegális közvetítések tesznek keresztbe

Nem érdekes a minőség, ha ingyenes a tartalom?

A nemzeti futballszövetségeknek komoly és jelentős bevételük származik a közvetítési jogok értékesítéséből, ez az összeg azonban drasztikusan csökkenhet az interneten illegálisan terjesztett sportközvetítéseknek köszönhetően.

2009.10.08 10:40HENT

A szakértők szerint újabb mérföldkőhöz érkezett a sportközvetítések története a hétvégén megrendezésre kerülő Anglia - Ukrajna párharc kizárólagos online közvetítésével. A The Independent értesülései szerint ugyanis a közvetítési jogokat birtokló Kentaro a meccs kapcsán legkevesebb egymillió regisztrációra és online nézőre számít.

A kizárólagos online sugárzás kivételes, a közvetítési folyamat azonban nem. Naponta több ezer, akár millió focirajongó ül világszerte a számítógép előtt, hogy csapata aktuális mérkőzését nyomon kövesse. Ezeknek az online közvetítéseknek a jelentős része azonban nem legális, a műsorokat a közvetítési jogokat birtoklók engedélye nélkül terjesztik az interneten. Az ilyen illegálisan streamelt meccsek minősége a televíziós közvetítéshez képest rendkívül gyenge, ráadásul a kommentár a világ szinte bármelyik nyelvén szólhat. Ugyanakkor ezek a hiányosságok, ahogy a kalózkodás más formáinak esetében sem, úgy itt sem zavarják a nézőket, a lényeg számukra, hogy az "adás" ingyen van.

Az internetet az ingyenes tartalmak végtelen tárházának tekintő internetezők természetesen nem emelnek kifogást, a jelenség azonban komoly anyagi problémát is okozhat a nemzeti és nemzetközi sportszövetségek számára. A brit Premier League például közel 1 milliárd fontért értékesíti a mérkőzések televíziós közvetítési jogait, de az egyes meccseket a becslések szerint legkevesebb negyedmillió fő online nézi. Ha az internetes közvetítések minősége javul, azzal újabb nézőket vonhat el a legális platformoktól, amely viszont hamar a közvetítési bevételek drasztikus visszaeséséhez vezethet.

A problémára válaszul, a Premier League elindította a maga kalózkodás elleni programját, amelynek eredményeként a tavalyi szezonban több mint 1800, a mérkőzéseket illegálisan közvetítő weboldal ellen léptek föl.

A film- és zeneipar képviselőivel együttműködve lobbizik a politikusoknál a probléma kezelése érdekében, valamint figyelemmel kíséri és támogatja a legújabb, a kalózkodás visszaszorítására irányuló informatikai módszerek alkalmazhatóságára vonatkozó kutatásokat.

Mindemellett a szervezet igyekszik meggyőzni a hivatalos műsorszórókat, hogy az általuk közvetített meccseket saját weblapjukon online is sugározzák, azt remélve, hogy ezzel legális alternatívát kínálhatnak a streaming oldalak használói számára.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.