Vizsgálják ki ismer kit, és ki beszél kivel

Közösségi oldalak készülnek a terroristákról

A közösségi oldalakhoz hasonló adatbázisokat hoznak létre az amerikai titkosszolgálatok, melyek segítségével azt szeretnék kideríteni, hogy kik irányítják a terroristák hálózatait és hol várható újabb támadás.

2009.08.25 12:00ictpress

A Facebook-hoz hasonló adatbázisokat hoznak létre az amerikai titkosszolgálatok, melyek segítségével azt próbálják meg kideríteni, hogy kik irányítják a terroristák hálózatait és hol várható újabb támadás. A titkosszolgálatok minden a terroristákkal kapcsolatos információjukat feltöltik az adatbázisokba, függetlenül attól, hogy mennyire tűnnek fontosnak az értesülések. Az elfogott terroristáktól, terrorcselekmények elkövetésével vádolt, de el nem ítélt személyektől, köztük ártatlanul meggyanúsítottaktól származó információk elemzését, és az adatbázisokban szereplő személyek közti kapcsolatok feltárását számítógépes programok végzik, írja az Independent.

A módszert Afganisztánban és Irakban is használták már, ahol több ezer embert fogtak el és vallattak ki az amerikai katonák. A vallatás során megszerzett információk mellett a titkosszolgálatok telekommunikációs adatokat, többek közt telefonhívásokat vagy emaileket is elemeznek a különböző adatbányász módszerekkel.

"A közösségi hálózatelemzés azt vizsgálja, hogy ki ismer kit, és ki beszél kivel. Segítségével kideríthető, hogy az emberek egy adott csoportjából kik lehetnek a kulcsfigurák"- nyilatkozta Kathleen Carley Carnegie Mellon amerikai egyetem professzora, aki a hadsereg által is használt módszereket kutatja.

"Mielőtt bekövetkezik egy támadás általában megváltozik a terrorszervezetek működése, mivel ilyenkor különböző eszközöket szereznek be és felkészülnek az elkövetők. Ha a hálózataikat folyamatosan megfigyeljük, ezeket a változásokat észre lehet venni, mielőtt bekövetkezne egy halálos áldozatokkal járó támadás. Hogy mennyire eredményes ez a módszer nehéz lenne megmondani, de a megérzéseken alapuló hagyományos nyomozói munkát is segítheti a statisztikák használata. A hírszerzésünk mindenesetre már elkezdte használni ezeket a matematikai eszközöket"- mondta el Dr. Ian McCulloh az Amerikai Hadsereg őrnagya a brit lapnak.

A hálózatelemzés módszerének a használatát a terroristák ellen több kutató is bírálta. A kritikusok szerint a módszer időrabló és eredménytelen, ráadásul ártatlan emberek ezreinek a felesleges vallatásához vezethet adatgyűjtés céljából. A kritikusok azt állítják, hogy a módszer hívei az adatokat egy mozaik darabjainak tekintik, és olyan információkat is összegyűjtenek a vallatások során, amik a gyanúsítottak és a vallatóik számára sem jelentenek semmit, abban a reményben, hogy valami mást tisztábban láthatnak majd a segítségükkel.

"Az csak egy mítosz, hogy a számítógépek minden kérdésünket megválaszolhatják, és egy mindenható algoritmus segítségével teljes képet kaphatunk a terroristákról, az összefüggéstelen információmorzsákat összefűzve. Ráadásul fennáll az a veszély is, hogy a módszer használói a mennyiségre koncentrálnak a minőség helyett, és értelmetlen adatok halmazába temetkeznek, ahelyett, hogy kiszűrnék a fontos információkat"- állítja Joseph Margulies a Chicago-i Northwestern University jogász professzora.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.