A szeleknél is jelentősebb megújuló energiaforrás
Árammá alakítja a hullámzást a műanyag óriáskígyó
A tenger hullámzása a szeleknél is jelentősebb megújuló energiaforrás, idáig azonban nem sikerült olyan eszközt készíteni, melynek segítségével, gazdaságosan lehetne áramot termelni a világ tengereiből. Egy tesztelés alatt álló berendezés a harmadára csökkentheti az óceánokból nyerhető energia költségét.
2009.05.09 14:30ictpressBár a tudósok már évek óta kísérleteznek a hullámenergiát hasznosító eszközökkel, ezek nem terjedtek el széles körben, mivel rendkívül költséges azoknak a berendezéseknek az előállítása, melyek ellenállnak a tengerek pusztító erejének.
A Checkmate Sea Energy viszont elképzelhető, hogy megtalálta a megoldást. Az Anaconda nevű áramtermelő eszközük, amely egy óriáskígyóra hasonlít, és aminek egy kicsinyített változatát jelenleg a gosporti hullámmedencében tesztelik, csupán egy kétszáz méteres műanyag gumicsőből, és nagyon kevés egyéb alkatrészből áll, ezért hosszú ideig tudna meghibásodás nélkül működni a tengereken.
Ha a vízzel töltött óriáskígyó egyik végét, egy ponton rögzítik a tengeren, a berendezés műanyag teste a hullámokkal együtt kezd mozogni a víz felszínén, a mozgás energiája pedig egy áramtermelő turbinát forgat meg a kígyó másik végén.
"Az elképzelés egyszerűsége fogott meg minket. Annak ellenére, hogy egy rendkívül nagyméretű eszközről van szó viszonylag olcsón előállítható. Ha megvalósul, hatalmas lépést jelenthet a tengerek energiájának hasznosításában."- nyilatkozta Stephen Wyatt a Carbon Trust nevű környezetvédő szervezet munkatársa a Guardian-nek.
A Carbon Trust számításai szerint az Anaconda használatával harmadára lehetne csökkenteni, a tengerekből kitermelhető energia költségét. A kétszáz méteres modell megépítése kétmillió fontba kerülne és a számítások szerint 1 MW energiát állítana elő, ami körülbelül ezer otthon elektromos árammal való ellátásához elegendő.
A Checkmate Sea Energy a gosporti kísérleteket követően a tengeren fogja kipróbálni a berendezés kicsinyített mását. Ha minden a tervek szerint alakul 2014-ben kezdődhet el a hullámok energiáját árammá alakító berendezés gyártása.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06