Űrkutatás
A fokozott naptevékenység miatt jobban potyognak a Starlink műholdak a Földre
A tanulmány üzenete világos: a műholdüzemeltetőknek és szabályozó hatóságoknak egyaránt számolniuk kell a Nap aktivitásának fokozódásával, különösen az olyan korszakokban, amikor a technológiai függés az űrbéli infrastruktúrától minden korábbinál nagyobb.
2025.06.09 22:43ma.huA naptevékenység fokozódása jelentősen befolyásolhatja a Föld körül keringő műholdak élettartamát – különösen az olyan alacsony Föld körüli pályán (LEO) működő rendszerek esetében, mint a Starlink. Egy friss tanulmány szerint a Nap aktivitási ciklusainak intenzív szakaszában ezek a műholdak a vártnál gyorsabban lépnek vissza a légkörbe és semmisülnek meg.
A NASA Goddard Űrközpont és a Marylandi Egyetem Goddard Planetáris Heliokémiái Intézetének kutatói – Denny Oliveira, Eftyhia Zesta és Katherine Garcia-Sage – a 2020 és 2024 közötti időszakot vizsgálták, amikor a Nap aktivitása épp emelkedő szakaszban volt. Eredményeiket az arXiv preprint szerveren tették közzé.
A Nap körülbelül 11 évente megy keresztül egy cikluson, amely során a napfoltok és a napviharok aktivitása hol fokozódik, hol csökken. Ezek a napkitörések geomágneses viharokat idéznek elő a Föld felsőlégkörében, ami megnöveli annak hőmérsékletét és sűrűségét. Ez pedig közvetlen hatással van a műholdakra – elsősorban a légköri fékeződés révén.
A kutatás szerint ezekben az időszakokban a Starlink műholdak alacsonyabb pályán gyorsabban veszítenek magasságukból, mint a naptevékenység alacsonyabb szakaszaiban. A tanulmány kimutatta, hogy a szokásos öt éves élettartamuk vége felé – különösen 280 kilométeres referencia-magasságból indulva – a légkörbe való belépés szakasza 10–12 nappal hamarabb következhet be.
A megnövekedett fékeződés nemcsak a műholdak gyorsabb visszatéréséhez vezet, hanem növelheti az ütközésveszélyt is a Föld körüli pályán, ahol egyre több műhold üzemel. A kutatók figyelmeztetnek, hogy ezek a változások zavarhatják a műholdak tervezett és irányított újra-belépését a légkörbe.
Egy 2024-es példa is alátámasztja az aggodalmat: egy Starlink-műhold darabja – amely a napciklus csúcspontján zuhant le – nem semmisült meg teljesen a légkörben, és egy kanadai farmon ért földet. Ez rávilágít arra, hogy az idő előtti visszahullások akár közvetlen veszélyt is jelenthetnek a földi infrastruktúrákra.
Ahogy a műholdas konstellációk – köztük a több ezer darabos Starlink-hálózat – tovább bővülnek, egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a légköri változásokat és naptevékenységi ciklusokat pontosan előre jelezzék és nyomon kövessék. A kutatók szerint ezzel csökkenthető az ütközések és a földet érő űrtörmelék kockázata is.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:52 Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szerdán és csütörtökön
- 8:44 A Baleár-szigetek partjainál kezüknél és lábuknál összekötözött holttesteket találtak
- 6:03 Halhatatlanság és emberi szuperképességek 2030-ra? A tudomány már dolgozik rajta!
- 20:58 WikiLeaks - Hollywood évtizedek óta háborús narratívát épít Irán ellen
- 18:56 Hőség - NGM: harmadfokú riasztás lesz érvényben kedd 00.00 órától csütörtök 24.00 óráig
- 16:46 Amerikai bombázás Irán ellen - titkos művelet, megtévesztés és totális meglepetés
- 14:45 Kánikula várható június utolsó hetében
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06