ELEMZÉS
A média elleni kalóztámadások láttán Washingtonnak cselekednie kell
Az amerikai média ellen irányuló, Kínának tulajdonított minapi kalóztámadások rámutatnak: Washingtonnak cselekednie kell.
2013.02.06 14:18MTIA The New York Times és a The Wall Street Journal című amerikai napilapok a múlt héten jelentették, hogy kalóztámadás érte a számítógépeiket és számítástechnikai rendszereiket, és a kínai kormányt okolták a bűncselekményért.
James Lewis, a Nemzetközi Stratégiai Kutató Központ (CSIS) kiberbiztonsági szakértője szerint nyilvánvaló minősített bizonyítékok vannak Peking részvételére ezekben a támadásokban.
Kínai hackereket korábban is vádoltak már azzal, hogy megtámadták a Lockheed-Martin hadiipari óriáscég, a Google internetes vállalat vagy a Coca-Cola számítógépeit. A kalózok állítólag megpróbáltak beférkőzni a Pentagon vagy amerikai képviselők számítógépeire is.
"A kínaiak nem tartják be a máshol érvényes játékszabályokat", és fellépésre fogják késztetni az amerikai kormányt – vélte James Lewis.
"Amit a kínaiakkal tárgyalva egyebek mellett megtanul az ember, az az, hogy nem mindig azt teszik, amit mondanak" – fejtette ki a szakértő, felszólítva az Egyesült Államokat, hogy gondolkozzon el azon, milyen lépesekkel lehetne betartatni a mondottakat.
Eric Schmidt, a Google elnöke figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok Kínához képest "a gyengébb fél pozíciójában" van az informatikai kalózkodás területén. Peking "a legfejlettebb és a legtermelékenyebb" kiberkalóz – írta The New Digital Age (Az új digitális kor) című, áprilisban megjelenő könyvében, amelyből a The Wall Street Journal idézett részleteket.
A leköszönt Hillary Clinton külügyminiszter nemrég közölte, hogy kormánya az amerikai intézmények és magánvállalatok ellen irányuló nagyszámú kibertámadást észlelt, és a kérdést nemzetközi találkozókon is felvetik.
"Hogy világosak legyenek a dolgok, nem csak Kínához szólok (…). Az Egyesült Államok intézkedik, hogy ne csak a kormányt, de a magánszektort is megvédje ezektől a behatolásoktól" – mondta Clinton.
Graham Cluley, a Sophos brit vállalat technológiai tanácsadója szerint a médiumok eddig nem is gondoltak arra, hogy hasonló kalózakciók célpontjává válhatnak.
"A cél kétségkívül az, hogy megtalálják a médiumok forrásait, azokat a személyeket, akikkel az újságírók találkoztak, és akik ellen intézkedéseket hozhatnak" – mondta.
Még ha a támadások eredete egyértelmű is, "kemény dió" az internetes kalózok semlegesítése, mert könnyen változtatják a helyüket. "Vajon blokkolhatjuk-e egy egész ország internetét, hogy megtaláljuk őket?" – tette fel a kérdést a tanácsadó.
A kínai védelmi minisztérium a maga részéről kijelentette, hogy "a kínai hadsereg soha nem támogatott kibertámadásokat".
Ryan Sherstobitoff, a McAfee cég kutatója szerint műszaki szempontból "nehéz megtalálni a támadások eredetét, mert az adatáramlás több helyről is megvalósulhat".
A legtöbb behatolás akkor történik, amikor valaki figyelmetlenségből kinyit egy személyes elektronikus üzenettel érkező csatolmányt. Ennek az "adathalászatnak" a technikájával később sikerül kalózszoftvert telepíteni az adatok ellenőrzése céljából.
Jody Westby informatikai biztonsági tanácsadó, a Georgiai Műszaki Egyetem tagja hangsúlyozta, hogy ezek a támadások "az amerikai diplomáciának a kiberfenyegetéssel szembeni hiányosságairól tanúskodnak".
"Miért nem ítélik el nyilvánosan ezeket a támadásokat a politikai vezetők, még ha ezzel sértik is egyesek érzékenységét?" – írta a tanácsadó egy blogban a Forbes magazinban.
Andrew Mertha, a Cornell egyetem Kína-szakértője szerint az effajta kémkedés "nem újdonság" Kínában, csupán azt mutatja, milyen otromba módon akar élni Peking titokzatos hatalmával.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06