Az alvás a fogyókúra fontos része

Miért kell aludni, ha fogyni akarunk?

Hamarosan véget érnek az ünnepek, és az új évet a nagy falatozások után rengetegen indítjuk azzal a fogadalommal, hogy leadunk pár kilót. De a legjobb diéta is befuccsolhat, ha nem alszunk eleget!

2014.12.29 18:00ma.hu

Az újévi fogadalmak rangsorában garantáltan toplistás a "leadok x kilót", persze ezt lehet cifrázni is olyanokkal, hogy "többet mozgok", "kevesebbet eszem" és a többi. Ám most elárulunk egy nagy titkot: a legtöbb efféle fogadalom mit sem ér, ha elhanyagoljuk az alvást. Küzdhetünk akármennyit a kalóriákkal, a sporttal, a tutibiztos fogyókúra-módszerekkel, ha nem alszunk eleget - erősítette meg egy újabb kutatás a már korábban is emlegetett tézist.

Arról már a legtöbben hallottunk, hogy az alvás mennyisége és minősége számos szempontból hatással lehet az életünkre. A rossz éjszakák gyakorta okoznak olyan panaszokat, mint például alacsony energiaszint, gyenge munkateljesítmény, vagy akár ingerlékenység. Arra azonban kevesebben figyelnek, hogy az alvás a táplálkozási szokásokat is nagymértékben befolyásolja. Érdemes néhány hétig naplót vezetni, milyen ételeket kívánunk azokon a napokon, amikor rosszul aludtunk: a legtöbb embernél az álmatlan éjszakákat gyakran követi olyan kedélyjavító ételek utáni sóvárgás, amelyek magas zsír- és szénhidráttartalmúak.

Egy idén közzétett kísérletben például összehasonlították a vizsgálatban részt vevők étkezési szokásait: az általuk átlagosan megszokott 7-8 órás alvás helyett legfeljebb 5 órát engedték őket aludni. Az eredmény szerint a kevesebb alvás után jobban vágytak a zsírosabb és cukrosabb ételekre még késő éjjel is, ráadásul napközben is többet ettek, mint azok, akik sokat aludtak.

A testsúlyt a legkönnyebb úgy megtartani, ha egyensúlyban van az étellel bevitt és a különféle tevékenységekkel leadott energia. Ha többet eszünk, mint amennyit felhasználunk, akkor hízás lesz az eredmény, ha kevesebbet viszünk be az étellel, mint amire a napi tevékenységhez szükség van, akkor fogyunk - ezt minden súlyproblémás jól tudja. Csakhogy ha a kevés alvás miatt hiányzó energiát evéssel igyekszünk pótolni, ahelyett, hogy a felesleges kalóriákat az ébren maradásra fordítanánk, akkor a fogyókúrának kétségessé válik a sikere.

Ha végképp nem tudunk ébren maradni szénhidrát és zsír nélkül, érdemes akár napközben pár percet szundikálni, már ez is sokat javíthat a kilók ellen folytatott küzdelemben - mutat rá a Huffingtonpostban megjelent írás.

Fotó: freedigitalphotos.net/Clare Bloomfield

A fentieket azonban most alváslaborokban végzett vizsgálatok is megerősítették. Az epidemiológiai vizsgálatok szerint a nyugtalan alvás növeli a súlygyarapodást, bár nem árt óvatosnak lenni és nem átesni a ló túlsó felére: ha rendszeresen napi 9 óránál többet alszik valaki, az ugyanúgy a hízás malmára hajtja a vizet, mint a hat óránál kevesebb alvás.

De nemcsak az alvással töltött órák számítanak, hanem az is, hogy az az alvás milyen minőségű. Sokan ismerik az érzést, hogy felkelnek 7-8 órányi alvás után, de szinte fáradtabbnak érzik magukat, mint amikor lefeküdtek. Ha ezt rendszeresen tapasztalja, érdemes kivizsgáltatni magát egy alváslaborban, mert elképzelhető, hogy valamilyen alvászavara van, például apnoéval küzd. Ez az ismétlődő légzéskimaradás megzavarja a pihentető alvást, ezáltal hatással van az anyagcserére - és akadályozza a fogyást.

Az alvási apnoéban szenvedők körében a tanulmány szerint nagyobb az elhízottak aránya, ráadásul több férfit érint ez a betegség, mint nőt. Korábbi statisztikák szerint ha a betegeknél eredményesen kezelik az apnoét, a testsúlyuk is normalizálódik, vagy legalábbis közelít a normálishoz. Ha tehát tényleg mindent megtesz a fogyásért, de az mégsem hozza meg a kívánt eredményt, érdemes az alábbi kérdéseket sorra venni:

- Az alvással és ébren töltött idő viszonylag állandó?
- Elég időt biztosít magának az alvásra, és pihenten ébred?
- A környezete biztosítja a zavartalan alvást?
- Képes úgy alakítani a dolgait, hogy kellő időt biztosítson az elegendő alvásra?
- Kipihentnek érzi magát? Ha nem, van valamilyen tünete az alvászavarnak? (Például az önnel együtt alvó társ tapasztal légzéskimaradásokat?)
- Észrevett már változást az étkezésében egy-egy rövidebb alvást követő napon?
- Ha kevesebbet alszik, szokott késő este enni?

Persze önmagában a megfelelő alvás sem csodaszer, szóval az alacsony kalóriatartalmú ételeket és a sok mozgást az új évben se hanyagolja!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.