"Egyetlen csepp vérből"
Ritka betegségek szűrőközpontját adták át Szegeden
Uniós támogatással ritka anyagcsere-betegségek újszülöttkori szűrését végző euroregionális központot alakítottak ki a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) gyermekgyógyászati klinikáján, az egységet pénteken adták át.
2013.01.25 15:07MTITúri Sándor intézetvezető professzor elmondta, két anyagcsere-betegség, a fenilketonuria és a galaktozémia szűrése Szegeden 1968-ban kezdődött el.
A galaktozémia veleszületett, örökletes anyagcserezavar, a szervezet nem képes a májban a galaktóz nevű cukrot hasznos cukorrá (glükózzá) átalakítani; elsősorban máj- és központi idegrendszeri károsodást okoz.
A fenilketonúria a fenilalanin nevű aminosav lebontásának zavara, következtében káros, mérgező anyagcseretermékek halmozódnak fel, amelyek károsítják a csecsemő fejlődését, mindenekelőtt értelmi fogyatékosságot okozva.
Szegeden csaknem öt éve már tizenegy magyarországi megye évente mintegy ötvenezer újszülöttjének szűrését végzik el huszonhat ritka anyagcsere-betegségre.
Ezek a megbetegedések néha közvetlenül a születés után, máskor a korai vagy késői gyermekkorban súlyos, akár az idegrendszert is érintő károsodást, a fejlődés elmaradását vagy a már megszerzett képességek elvesztését, esetleg halált okozhatnak.
Az egyetlen csepp vérből a születést követő három napon belül elvégzett laboratóriumi vizsgálatnak köszönhetően kiszűrhető, hogy az újszülött szenved-e valamelyik ritka betegségben, az azonnal elkezdett kezelés és diéta eredményeként a gyermek pedig teljes értékű életet élhet - mondta Túri Sándor.
A szegedi klinika egy aradi és egy temesvári kórházzal együtt 1,6 millió eurós támogatást nyert el, amelynek köszönhetően a csongrádi megyeszékhelyen emelt szintű szűrőközpontot alakítottak ki, ahol hét főállású kutató folytatja a magyarországi újszülöttek szűrését, és néhány nagyon ritka betegség diagnosztikai vizsgálatait is ott végzik el a romániai pácienseknek. Aradon és Temesváron pedig új szűrőprogramok indultak el - közölte a professzor.
A projekt eredménye az is, hogy az SZTE szervetlen és analitikai kémiai tanszékével közösen egy a korábbinál hatékonyabb módszert fejlesztettek ki egy veleszületett izombetegség, a Duchenne-féle izomsorvadás genetikai diagnosztikájára.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06