A halláskárosodás leginkább nekik köszönhető
Durva: a zajos munkahelyet is lenyomják az MP3 lejátszók!
Emberek milliói - különösen az ingázók - halláskárosodást kockáztatnak, mivel túlságosan feltekerik a hangerőt. A múltban a túl zajos munkahelyek számítottak a fő rizikófaktornak, ma azonban az MP3 lejátszók.
2011.12.26 08:55ma.huLe a hangerővel! Az MP3 lejátszót sokat használó emberek, köztük nagy számban az ingázók komoly halláskárosodást kockáztatnak. Míg korábban a zajos munkahelyek számítottak a halláskárosodás egyik legfőbb okának, ma ez az MP3 lejátszó - áll a Michigan egyetem tanulmányában.
A hallásra nézve ez jelenti a legnagyobb kockázatot. A szakemberek szerint tízből 9 ember használ a közlekedési eszközökön lejátszót, hogy a környezeti zajok helyett azt hallgassa.
Ezzel azonban még fokozottabb zajnak teszi ki magát, hiszen jobban fel kell hangosítania a zenét ahhoz, hogy a környezetből jövő hangokat elnyomja.

Különösen probléma, ha a fejhallgató nem tapad megfelelően a fülre - ezzel arra készteti a használót, hogy még jobban feltekerje a hangerőt, és teljesen kizárja a környezetet.
Rick Neitzel professzor, a tanulmány társszerzője elmondta: megdöbbentő, de háromból két embert a legnagyobb zajhatás a zenéből ér. Komoly probléma ez: 10-ből 9 ember veszélyes mértékűre tekeri a hangerőt.
Ha nem toleráljuk azokat a dolgokat, amelyek például rákot vagy egyéb súlyos betegséget okoznak, akkor vajon miért toleráljuk az erős zajhatást?
A kutatók arra is rámutatnak, hogy nemcsak a közlekedési eszközökön, hanem például házimunka közben is hangosan hallgatják az MP3 lejátszót - hogy a porszívó hangját elnyomják például.
New Yorki ingázókon végzett felmérés szerint egy átlagos, közlekedési eszközt használó ember átlagosan 72-81 decibellel hallgatja a zenét a buszon vagy vonaton.
Az átlagos beszédhang zajszintje 60 decibel, egy forgalmas utcasarok zajszintje 80, egy baba sírásáé 115. A fájdalomküszöbünk pedig, ami a hangokat illeti, 125 decibel.
A halláskárosodás problémáját ugyanolyan komolyan kell venni, mint a stressz vagy a szívproblémák megelőzését, melyekről manapság oly sokszor szó esik - tette hozzá Neitzel professzor.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:17 A kvantumpöttyök felfedezői kapják a kémiai Nobel-díjat
- 13:34 Szijjártó: Magyarország és Szlovénia megállapodott a földgázvezetékek összekötéséről
- 12:57 Gulyás Balázs: a két Nobel-díjtól óriási lendületet kap a magyar tudomány
- 12:52 Több száz kilogramm dohányt foglalt le Szabolcsban a NAV
- 12:21 NAV: szabálytalanságok miatt több millió forintos bírságot szabtak ki távol-keleti üzletekre
- 12:15 Szijjártó: a kormány garanciát akar arra, hogy az OTP ne kerülhessen fel újra az ukrán feketelistára
- 12:11 Szlovákia ideiglenesen visszaállítja az ellenőrzéseket a magyar határon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06