Nem ritka, hogy valaki álmában beszél!

Jó ég! Mit mondtam el álmomban...?

Sok esetben csak másoktól tudják meg az álmukban beszélők, hogy éjszakánként diskurzusokat folytatnak. Ők maguk nem emlékeznek rá. Mi ennek az oka, lehet-e segíteni rajta?

2011.07.12 10:48ma.hu

Említették már esetleg nekünk, hogy éjjel mormogtunk valamit álmunkban? Ha otthon nem is vették észre, mert például egyedül alszunk, lehetséges, hogy egy közös szálláshelyen, egy buli után, vagy bármilyen szituációban, ahol sokan aludtak egy helyiségben, feltűnt valakinek.

Mi magunk ezt elképzelhetetlennek tartjuk, ám amikor mondják, kénytelenek vagyunk elhinni. Lehet, hogy gyermekünk beszél álmában, vagy a kedvesünk válaszol hirtelen egy kérdésre, mialatt valójában alszik.

Legyünk óvatosak: az álmukban beszélők semmire sem emlékeznek másnap abból, amit alvás közben "hablatyoltak". Álmunkban beszélni vicces dolog lehet. Talán összefüggéstelen dolgokat mondunk, társítunk egymáshoz tudattalanul.

De az is megtörténhet, hogy egy ébren elkezdett párbeszédet folytatunk álmunkban, talán olyasmiről, ami még mindig nyomaszt, bosszant minket. Az alvás közbeni beszéd azonban lehet agresszív is, sőt, valamilyen rendellenesség jele.

Mit kell tudnunk róla?

Az álmunkban beszélés a parasomnia egyik fajtája, abnormális viselkedés, amely alvás közben jelentkezik. Elég gyakori dolog, de általában nem tekintik egészségügyi problémának. Az álmában beszélő ártalmatlan, attól függetlenül, hogy igen élénk lehet.

Akik hallják, olykor kellemetlennek, durvának, vulgárisnak is találhatják, amit mond. Normális esetben nem beszélnek tovább egy-egy "epizódonként" 30 másodpercnél, de sokan vannak, akik több alkalommal is elkezdenek beszélni egy éjszaka alatt.

A beszéd lehet rendkívüli módon ékesszóló, de motyogó, dörmögő, alig hallható is, nehéz kivenni, mit mond az illető álmában. A hangok lehetnek egyszerűek, de elnyújtottak is. Úgy tűnik, magunknak beszélnek. Máskor azonban olyan, mintha másokkal folytatnának párbeszédet. Kiabálhatnak és suttoghatnak is.

Nem egyszerű egy álmában beszélővel együtt aludni. Kevés rá az esély, hogy a másik fél alvása valóban pihentető legyen...

Ki beszél álmában?

Sok ember beszél álmában: a gyerekek fele 3 és 10 éves kora között, a felnőtteknek viszont csak 5 százaléka. Lehet, hogy időközönként, de az is előfordulhat, hogy ez mindennapos (vagy minden éjjeles) dolog. Egy korábbi felmérés szerint a gyerekeknél 10-ből egy heti több alkalommal is beszél álmában. A lányoknál gyakoribb. Kutatók szerint ez a szokás öröklődik.

A tüneteket nehéz megítélni, ha valaki egyedül alszik, és nem is tud róla, hogy álmában beszél. Ha mások mondják, már egyszerűbb. A kutatók nem biztosak benne, hogy az álomhoz köthető az alvás közbeni beszéd.

Az alvás minden szakaszában előfordul. S bár legtöbbször ártalmatlan, bizonyos esetekben súlyosabb alvás problémát vagy egészségügyi állapotot jelezhet. A rémálmok vagy a REM alvás rendellenességei jöhetnek szóba, ezek okozhatják, hogy az álmában beszélő kiabál.

Akit álmai terrorizálnak, sikíthat, vergődhet, rugdoshat is. Közben nehéz felébreszteni. Az ilyesmivel küzdő gyerekeknél az alvajárás is megfigyelhető. A REM alvás rendellenességgel küzdők ordítanak, kiabálnak, morognak, mozdulatokat produkálnak, általában agresszíven.

Az álomban beszélés köthető az alvajáráshoz, sőt ahhoz a problémához is, amikor az alvó enni kezd álmában.

Mi okozhatja még az álomban beszélést?

Az érzelmi stressz mindenképp, de bizonyos gyógyszerek szedése is. Ugyanígy azonban izgalom, láz, felhevültség, durva bánásmód és mentális probléma is kiválthatja.

A gonddal küzdőnek érdemes felkeresnie egy alvás specialistát, különösen, ha már valóban problematikussá válik a dolog, illetve a hálótársát zavarja.

A probléma felderítésében a hálótárs, illetve az a személy segíthet, aki hallja az álmában beszélőt. Így lehet ugyanis csak meghatározni, mennyi ideig beszél alvás közben. Kiderülhet, hogy gyermekkora óta tart ez a szokása.

Teszteket végezhetnek az álmában beszélőn, de többnyire nem igényel kezelést ez a probléma, csak amennyiben valóban egy súlyosabb rendellenességről vagy betegségről van szó.

Ismert módja nincs annak, hogyan lehetne lecsökkenteni, hogy kevesebbet beszéljen álmában az illető. Egy álomnapló vezetése segíthet annak felderítésében, milyen gyakran fordul ez elő, a doktor pedig megmondhatja, milyen párhozamos probléma játszhat szerepet az éjszakai beszédben.

A naplót 2 héten át érdemes vezetni. Jegyezzük fel benne a lefekvés időpontját és a felkelését, a gyógyszereket, amelyeket esetleg szedünk, mit iszunk minden nap és mikor, különös tekintettel a koffeines italokra (kávé, kóla, tea, alkohol), és az is szerepeljen benne, végeztünk-e valamilyen testmozgást és mikor.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.