Érvényes ajánlást csak helyben lehet adni
Holnap meg kell választani a helyi választási bizottságokat
A jogszabály szerint legkésőbb az októberi önkormányzati választás előtti 42. napon - azaz most vasárnap - meg kell választani a helyi választási bizottságokat. A választópolgárok csak a lakóhely szerinti választókerületben adhatnak érvényes ajánlást.
2010.08.21 13:20MTIA jogszabály szerint legkésőbb az októberi önkormányzati választás előtti 42. napon - azaz most vasárnap - meg kell választani a helyi választási bizottságokat.
A települések túlnyomó többségében ennek már eleget tettek. A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választás tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán ötféle választási bizottság működik: minden szavazókörben (kivéve az egy szavazókörös településeken, mivel ott helyi választási bizottság működik) van szavazatszámláló bizottság, vagyis közel 11 ezer működik majd az októberi önkormányzati választáson.
Minden településen - összesen 3.176-on - működik helyi választási bizottság, a 19 megyében területi választási bizottság, a fővárosban pedig Fővárosi Választási Bizottság működik. Mindezek mellett működik az Országos Választási Bizottság (OVB) is, országos hatáskörrel.
A szavazatszámláló bizottság három választott tagból áll, akiket a települési önkormányzat képviselő-testülete még az országgyűlési választás idején választott meg.
A helyi választási bizottság (hvb) legalább három választott tagból áll, de az egy szavazókörrel rendelkező településeken öttagú hvb-t kell választani akkor is, ha ott kisebbségi önkormányzati választásra kerül sor és emiatt kisebbségi szavazókört is létre kell hozni.
A tagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete választja meg az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 42. napon, azaz most vasárnap.
A területi választási bizottság három tagját a megyei (a Fővárosi Választási Bizottság esetében a fővárosi) közgyűlés választotta meg az országgyűlési választásokat megelőzően.
A jogszabály szerint az Országos Választási Bizottság öt tagját és póttagját szintén legkésőbb az önkormányzati választást megelőző 42. napon kell megválasztani, ennek az előírásnak az Országgyűlés jóval a határidő letelte előtt, július 22-én eleget tett.
A választási bizottságoknak - a választott tagokon felüli - további egy-egy tagját a választókerületben jelöltet, illetve listát állító jelölő szervezet, illetve a független jelölt bízza meg.
A szavazatszámláló bizottságba az egyéni képviselőjelöltet, polgármester-jelöltet, listát állító jelölő szervezet valamint a független jelölt, a hvb-be az egyéni képviselőjelöltet, polgármester-jelöltet állító jelölő szervezet, valamint a független jelölt, a területi választási bizottságba a területi választókerületben (megyében/fővárosban) listát állító jelölő szervezet küldhet delegáltat.
Az OVB-be az Országgyűlésben képviselőcsoporttal rendelkező párt küldhet delegáltat az önkormányzati választás idején. (A közösen jelöltet, illetőleg listát állító szervezetek a jelölés, illetőleg a listaállítás szerinti választási bizottságba közösen bízhatnak meg egy tagot.)
A választási bizottságok megbízott tagjait legkésőbb szeptember 17-én 16 óráig lehet bejelenteni a választási bizottság elnökénél.
Csak a lakóhely szerinti választókerületben lehet érvényes ajánlást adni
A választópolgárok csak a lakóhelyüknek megfelelő választókerületben induló jelöltekre, illetve listákra adhatnak le érvényes ajánlást, egyébként az ajánlás érvénytelen.
Így például a fővárosi kerületeken belüli egyéni választókerületek között sem lehet a szelvényekkel "átajánlani" más választókerületben induló jelöltet.
A helyhatósági szavazáson választás-típusonként eltérő a választókerület fogalma, a választók pedig a jogszabály szerint csak a saját választókerületükben induló jelöltek egyikére adhatnak le érvényes ajánlást. (Az önkormányzati választás valójában nem egyetlen választást jelent, mert képviselőket, polgármestereket, főpolgármestert és megyei közgyűlési tagokat is választunk október 3-án.)
A 10 ezernél kevesebb lakosú településeken az egész település egy választókerületet alkot, és itt úgynevezett egyéni listán osztják ki a képviselő-testületi mandátumokat, összesen 3.008 ilyen, 10 ezer lakos alatti településen lehet majd voksolni.
A 10 ezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületben a képviselők vegyes választási rendszerben (egyéni választókerületben és kompenzációs listán) jutnak mandátumhoz, a 168 településen összesen 1.631 egyéni választókerületi képviselőt választanak.
A polgármesterek választásán minden település egy választókerületet alkot. A nem megyei jogú városban élők megyei önkormányzati képviselőket is választanak, az úgynevezett megyei listán.
Ez azt jelenti, hogy a 10 ezer lakos alatti településeken a két választókerület, amelybe a választó tartozik, a település és a megye, a 10 ezer lakos feletti településeken viszont a településrész (az egyéni választókerületi képviselő megválasztása), a település (a polgármester megválasztása) és a megye (a megyei közgyűlés megválasztása miatt).
Főleg a 10 ezer lakosnál nagyobb településen élőknek és a szelvényeket gyűjtőknek kell odafigyelniük, hogy ne megszokásból töltsék ki a szelvényeket, ugyanis - mivel a nyáron csökkent a képviselőtestületek létszáma és a kevesebb képviselőhöz kellett igazítaniuk a jegyzőknek a választókerületeket - előfordulhat, hogy megváltozott a választókerületek sorszáma és főleg területe.
A választópolgár az ajánlószelvénnyel együtt kapta meg a választás kiírásáról szóló értesítőt, amely tartalmazza a családi és utónevet, a lakcímet, a személyi azonosítót, a választókerületet, a választó névjegyzékbeli sorszámát, valamint a szavazás helyét és idejét.
Így amikor a választópolgár élni akar az ajánlás jogával, az értesítő lapon megtalálhatja, melyik választókerületben jogosult erre. Ezt kell összevetnie a jelölőszervezetek, illetve független jelöltek megbízásából bedobott szórólapokon szereplő adatokkal.
A gyakorlatban az új egyéni választókerületi határok azt is jelenthetik, hogy sok helyütt a szomszédos utcában élők más jelöltek közül válogatnak, és így persze az októberi önkormányzati választáson is más képviselőjelöltek nevei szerepelnek majd a szavazólapokon.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06