Az ORFK szerint megtévesztő lehet a statisztika

Békéscsaba, Miskolc, Pécs - melyik a "legfertőzöttebb" város?

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerint egyes statisztikai adatok kiragadása nem alkalmas egy város kriminalisztikai fertőzöttségének leírására, az ORFK szerint ugyanis az ismertté vált bűncselekmények csak egy része befolyásolja a lakosság szubjektív biztonságérzetét - közölte a rendőrség.

2008.09.13 08:22MTI

Az MTI annak apropóján kereste meg az ORFK-t, hogy a HVG az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ENYÜBS) adatainak felhasználásával összeállította a magyar városok kriminalisztikai toplistáját. Eszerint az ország egészét tekintve a megyei joggal rendelkező 23 város közül Békéscsabán regisztrálták tavaly a legtöbb közvádas bűncselekményt. 

A rablások számát tekintve ugyanakkor Miskolc viszi a prímet, a dunántúli megyeszékhelyek legfertőzöttebbjének számító Pécsett pedig a HVG kimutatása szerint 2007-ben több bűncselekményt követtek el, mint Székesfehérváron és Tatabányán együttvéve. A HVG felhívta a figyelmet arra, hogy a 2007-es érdi bűnügyi statisztikában 1.800 ügyként regisztrálták egyetlen személy által elkövetett cd-hamisítási sorozatot, Békéscsabából pedig egyetlen kamionos okirat-hamisítási bűncselekmény-sorozat csinált listavezetőt.
 
"Egy város kriminalisztikai fertőzöttségére, a helyi bűnözés jellemzőinek leírására nem elegendő egy kiragadott adat alapján levont következtetés. Az egyes települések értékelésénél figyelembe kell venni azt is, hogy az egységes nyomozóhatósági és ügyészségi statisztika követő jellegű, vagyis a nyomozás befejezésekor gyűjti az adatokat a bűncselekményekről és azok elkövetőiről, így előfordulhat, hogy akár több évvel korábban elkövetett bűncselekmény-sorozat miatt kerül valamely település a bűnös városok aktuális toplistájára" - írta az ORFK válaszlevelében.
 
Mint írták, az egyes városok, települések bűnügyi fertőzöttségének vizsgálatakor hosszabb távú idősorokat kell áttekinteni, hogy az áthúzódó ügyek ki tudják egyenlíteni egymást. Hozzátették: figyelembe kell venni továbbá a vizsgált település földrajzi elhelyezkedését, területének nagyságát, a lakosság számát, összetételét, valamint fel kell mérni a biztonságérzetet befolyásoló körülményeket is, hogy következtetést lehessen levonni a valódi bűnügyi helyzetről. A rendőrség egyetért a lap megállapításával, hogy "néhány marginális jellegű bűncselekmény-sorozat kétségkívül megdobhatja" egy város bűnügyi statisztikáját. 

Az ORFK szerint az ismertté vált bűncselekményeknek valóban csak egy részére jellemző, hogy a lakosság szubjektív biztonságérzetét jelentősen befolyásolják. Ilyen például az emberölés és annak kísérlete, a lopás, a zseblopás, a gépjárműlopás, a betöréses lopás - ezen belül is leginkább a lakásbetörés -, a csalás, a rablás, a közterületen elkövetett erőszakos és garázda jellegű bűnesetek.

A rendőrség felhívta a figyelmet arra: vannak olyan bűncselekmények is, amelyek nagy számuk ellenére sem alkalmasak arra, hogy a lakosságban félelemérzetet keltsenek, ilyen például a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése és a különböző okirati bűncselekmények. A rendőrség a HVG írásával kapcsolatban - amely szerint tavaly "Pécsett több bűncselekményt regisztráltak, mint Székesfehérvárott és Tatabányán együttvéve" - megjegyzi: Pécs tavalyi évre vonatkozó bűnügyi statisztikáját a sorozat jelleggel elkövetett bűncselekmények növelték meg, amikor a tiltott pornográf felvétel készítése miatt indult eljárások száma 101-ről 824-re, a magánokirat-hamisításokszáma 561-ről 1.012-re, a szabálysértési értékre elkövetett csalások száma 80-ról 1.058-ra, a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése esetek száma pedig 427-ről 664-re nőtt. 

Ugyanakkor a lakosság biztonságérzetét ténylegesen befolyásoló törvénysértések nagy része - mint a szándékos testi sértés, garázdaság, lopás, zseblopás, gépjárműlopás, betöréses lopás, lakásbetörés, zsarolás - inkább csökkenést mutatott. Az ORFK emlékeztetett arra is: nem elégséges Budapest egyes kerületeit csupán a bűnügyi statisztika adatai alapján összehasonlítani. A belváros, vagyis az V. és VI. kerület magas bűnügyi fertőzöttségének oka például az, hogy a kerületek állandó lakosainak száma viszonylag alacsony, de a belvárosban koncentrálódik a szórakozóhelyek, bevásárló központok jelentős része, ami a bűnözők számára is vonzó terepet jelent. 

A rendőrség elismerte, hogy Érd város esetében a vagyon elleni bűncselekmények száma valóban számottevően nőtt tavaly 2006-hoz viszonyítva, de felhívta a figyelmet arra, hogy a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok miatti eljárások száma 87-ről 1.733-ra ugrott. Az 1.187 lopás bűncselekményben befejezett nyomozásból 539-et, az 517 betöréses lopásból 143-at követtek el 2007-ben, a többi jogsértés az ezt megelőző években történt, a folyamatban lévő nyomozásokat pedig az ENYÜBS nem tartalmazza - írta a rendőrség. 

Az ORFK megjegyzi: természetesen az erősen romló tendenciákra reagálni kell, vannak olyan jogsértések, amelyek növekedése esetén azonnali intézkedések szükségesek. "Az idei évben például az ORFK-n intézkedési terv készült a színesfém lopás és az autópályán elkövetett trükkös lopások visszaszorítása érdekében" - írta a rendőrség.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.