Legyen szigorúbb az összeférhetetlenség!
A Fidesz törleszthet a magyar politika húszéves adósságai közül
A legutóbbi Fidesz-frakcióülés egyik eredményeképpen sokadszor merült fel annak lehetősége, hogy a jobboldal kétharmaddal szigorítaná az összeférhetetlenségi szabályokat, azaz 2014-től polgármester nem lehetne parlamenti képviselő.
2011.09.13 08:23sabater - ma.huHa ezt a javaslatot elfogadják, ez lesz az első valódi eredménye a Fidesz kétharmados győzelmének: egy olyan módosításról van szó ugyanis, ami régóta várat magára, de a különböző lobbik az elmúlt évek során mindig megtorpedózták. Remélhetőleg ez idén másképp lesz.
Igazán nem mondhatjuk, hogy a Fidesz nem él a 2010-es választáson elért kétharmados mandátumtöbbségével. Orbán Viktor és pártja az elmúlt évben nemcsak új alkotmányt fogadott el, de számos sarkalatos törvényt is az egyházak működési feltételeitől a médiatörvényig. Ezek többségéről azonban sommásan elmondható, hogy az ország érdekei helyett inkább a Fideszét szolgálták. A kétharmados erőfölénnyel való (vissza)élésnek csupán egy kiemelkedően sikeres gazdaság- vagy társadalompolitika adhatott volna legitimációt. És bár az Orbán-kormány csupán alig több mint egy éve vezeti az országot – amit ráadásul rendkívül nehéz helyzetben vett át –, azért annyi látszik, hogy a kampányt követően ígért „kisebbfajta csoda” elmarad. Mi több, a Fidesz gazdaságpolitikában már saját döntéseit igyekszik korrigálni. A Fidesz kétharmados többségének eddig szinte kizárólag kárát láttuk, előnyét egyáltalán nem.
Azonban nem szabad elfeledni, hogy a kormányzásból még csaknem három év hátravan. Ez alatt a három év alatt rengeteget lehet törleszteni a magyar politika olyan régi tartozásain, mint a pártfinanszírozás, az önkormányzati rendszer racionalizálása vagy az összeférhetetlenségi szabályok szigorítása. Természetesen a reform nem jelent automatikusan üdvözülést: abból, hogy a Fidesz a pártok gazdálkodását is felügyelő Állami Számvevőszék élére egy saját korábbi országgyűlési képviselőjét nevezte, pártfinanszírozás területén nem sok jóra számíthatunk.
Az összeférhetetlenségi szabályok szigorítása azonban más tészta. Az összeférhetetlenség a demokrácia és a korrupció elleni küzdelem egyik aranyszabálya: ezek a törvények lényegében arról szólnak, hogy egy képviselő ne hozhasson döntést olyan tárgyban, amiben maga is érdekelt. Egyszerű példával szemléltetve: ezek a törvények akadályozzák meg, hogy egy építési vállalkozó képviselőként a saját cégének szavazzon meg támogatásokat, jól zsebre vágva a hasznot. Természetesen az összeférhetetlenségi szabály is kijászható kellőképpen dörzsölt és korrupt politikusok által, de minél több ilyen „fék” van a rendszerben, annál nehezebb kizárólag saját érdekeknek megfelelő törvényt vagy rendeletet alkotni. Másképpen fogalmava: közpénzt lopni.
Kívülről szemlélve ezért egészen érthetetlen, miért engedi a magyar jog mindmáig, hogy parlamenti képviselők egyben polgármesterek legyenek. A parlamenti képviselő ugyanis az Országgyűlésben dönt többek között az önkormányzatok számára folyósítható pénzösszegek mennyiségéről, az önkormányzatokra vonatkozó törvényekről, bizonyos régiós támogatásokról és szabályokról is – azaz a saját településéről, az általa vezetett önkormányzat működési feltételeiről. Nem nehéz belátni, hogy ez komoly befolyással bír a törvényhozásra, átláthatatlanabbá, szükségképpen pedig korruptabbá téve azt.
A magyar politikának húsz éve kellene korrigálnia az összeférhetetlenséget szabályozó törvényeket, de mégsem tették ezt. A motiváció érthető: amellett, hogy a kétharmados többség meglehetősen ritka volt az elmúlt két évtizedben – az MSZP és az SZDSZ 1994-1998-as koalíciójának kivételével most először van rá példa a rendszerváltás óta – a parlamentben mindig is sok polgármester foglalt helyet és széket a következő ciklusokra is. Ők pedig természtesen nem szavaztak saját érdekeik ellen. Lázár János Fidesz-frakcióvezető szavai szerint azonban idén fognak. Ha Lázár nem a levegőbe beszélt, 2014-től neki is el kell döntenie, hogy Hódmezővásárhely polgármestere vagy országgyűlési képviselő kíván-e lenni a továbbiakban. Ahogy további nagy nevek is az összeférhetetlenség áldozatai lehetnek: így többek közt Rogán Antal, Botka László, Kósa Lajos és Pokorni Zoltán is kénytelen lesz választani a polgármesteri hivatal és az Országgyűlés között.
Amennyiben a Fidesz valóban szigorít az összeférhetetlenségi szabályokon, már elmondhatjuk, hogy az ország egy kicsi, de fontos lépést tett a korrupció és az átláthatatlanság ellen. Azaz ha más nem, legalább ennyi értelme lesz a Fidesz kétharmados mandátumtöbbségének.
Kapcsolódó írások:
- A Jobbik összeférhetetlenséget sejt az MNB arculatváltása kapcsán
- Szigorítják az összeférhetetlenségi szabályokat a fővárosi szocialisták
- Összeférhetetlenség miatt nem képviselhetik ügyvédei Hunvaldot
- Kilenc esetben derült fény összeegyeztethetetlen tevékenységre
- Rejtélyes milliók vándoroltak Matejka Zsuzsa számlájára?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06