Navigációk között kutatott a J.D.Power

A Lancer navigációs rendszerével a legelégedettebbek a vevők

A J.D. Power and Associates tanulmányt készített a személygépkocsikhoz gyártott navigációs rendszerekről. A tavalyi évre vonatkozóan a Mitsubishi Lancer navigációs rendszere kapta a legjobb értékelést.

2009.02.11 14:00ma.hu

A mostani tanulmány „Navigáció-használat és Elégedettség 2008-ban” kategóriában készült, és a gyárilag a Lancerbe épített Mitsubishi Electric navigációs rendszer érte el rajta a legkedvezőbb pontszámot. A felméréssorozat kezdete óta ez az első eset, hogy nem egy prémium modell berendezése kapta a legkedvezőbb értékelést.

Az immár tizedik éve rendszeresen elkészített tanulmány hat különböző tényező alapján határozza meg a vevőelégedettséget. Ezek fontossági sorrendben a következők: könnyű kezelhetőség; útvonalkeresés; a rendszer megjelenése; hangutasítások; a navigációs kijelző képe; a működés gyorsasága. A tanulmány a berendezések minőségét is értékelte; ennek alapja a 100 navigációs rendszeren belül felmerülő problémák száma volt, s minél alacsonyabb az itt elért pontszám, annál jobb minőségű a készülék.

A Mitsubishi Electric navigációs berendezés különösen jól teljesített a „könnyű kezelhetőség” és a „működés gyorsasága” területén. Tulajdonosai gyakrabban használják ezt a készüléket, mint az egyéb navigációs berendezések gazdái: a Lancer-tulajdonosok 70 százaléka hetente egy-két alkalommal él a műholdas navigáció nyújtotta lehetőségekkel. Az Infiniti G35 Sedanba beépített Xanavi navigációs rendszer és a Mercedes-Benz C osztályában működő navigációs rendszer végzett a második, illetve harmadik helyen a vevőelégedettségi felmérésben.

A tanulmány szerint 2007 óta jelentősen megnőtt a problémák átlagos száma e területen - az akkor 36 PP100 érték 2008-ban már 206-ra változott. A 2007-es évhez képest több felhasználó jelzett hibát az általa használt rendszer pontosságát illetően (a címekkel kapcsolatos információ fontossága, az útvonal pontossága). A minőségi kifogások gyarapodásától eltekintve a tulajdonosok erősen ragaszkodnak navigációs berendezésükhöz. 2008-ban a felhasználók közel 75 százaléka jelentette ki, hogy barátainak és családtagjainak is ajánlaná az általa használt rendszert - a működés során tapasztalt problémáktól függetlenül.

"A felhasználók közel kétharmada azt is jelezte, hogy legközelebbi autójának megvásárlása során negatívumként értékelné, ha az autó opciós listáján nem szerepelne navigációs rendszer," mondta el Mike Marshall, a J.D. Power autóipari technológiákkal foglalkozó részlegének igazgatója. "Ez világosan jelzi a vásárlók azon vágyát, hogy a jövőben is szeretnének ilyen technológiát birtokolni az autójukban."

A tanulmány szerint a felhasználók több mint 50 százaléka rendelkezik olyan navigációs berendezéssel, amit hangfelismerő rendszerrel is felszereltek. Annak ellenére, hogy éppen ez volt az a terület, ahol a legtöbb felhasználói probléma jelentkezett, az ilyen jellegű készülékek tulajdonosai mégis elégedettebbek voltak navigációs rendszerükkel, mint azok, akiknek berendezése nem volt alkalmas a szóbeli utasítások felismerésére. Emellett éppen a hangutasítások felismerésére képes készülékek gazdái azok, akik készek magasabb árat kifizetni következő navigációs rendszerük megvásárlásakor.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.