Adóügyek

Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre

Hollywood védelmében vagy politikai húzás?

2025.05.05 22:50ma.hu

Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy 100%-os vámot vet ki minden külföldön gyártott filmre, ezzel újabb frontot nyitva protekcionista gazdaságpolitikájában - ezúttal a szórakoztatóiparban. A döntést Trump a Truth Social platformon közölte, ahol azt írta: "a hollywoodi filmipar nagyon gyors halált hal", és ennek szerinte fő oka a külföldi országok által kínált adókedvezmények, amelyek az amerikai gyártás külföldre vándorlását ösztönzik.

"Újra Amerikában készült filmeket akarunk!"

Trump azt állítja, hogy a külföldi filmgyártás nem csupán gazdasági kérdés, hanem nemzetbiztonsági fenyegetés is. Más országok – véli – a mozifilmeket „üzenetközvetítésre és propagandára” használják. Ezzel indokolja, hogy azonnali hatállyal utasította a Kereskedelmi Minisztériumot és más ügynökségeket a vámok bevezetésére. A tárca vezetője, Howard Lutnick az X-en annyit reagált: „Dolgozunk rajta.”

A bejelentés ugyanakkor számos kérdést felvet: vajon a külföldi stúdiókra, az amerikai cégek külföldi produkcióira, vagy mindkettőre vonatkozik a vám?

Politikai és személyes háttér

A döntés nem előzmény nélküli: a Bloomberg értesülései szerint Trump a hétvégén találkozott Jon Voight színésszel és menedzserével, Steven Paullal a floridai Mar-a-Lago klubjában. A megbeszélések témája az amerikai filmipar védelme és a szövetségi adókedvezmények bővítése volt. Voight mellett Mel Gibson és Sylvester Stallone is szerepel Trump idén januárban kinevezett "különleges hollywoodi nagykövetei" között - ők hivatottak elősegíteni az amerikai szórakoztatóipari munkahelyek növekedését.

Elvándorló filmgyártás és gazdasági realitások

Az amerikai filmgyártás fokozatosan kiszorul az országból: Kanada, az Egyesült Királyság, Ausztrália és Új-Zéland egyre bőkezűbb adó-visszatérítésekkel csábítja a produkciókat. A FilmLA adatai szerint Los Angelesben az elmúlt tíz évben közel 40%-kal csökkent a forgatások száma.

Az Ampere Analysis becslése szerint 2025-ben a globális tartalomgyártási kiadások elérhetik a 248 milliárd dollárt, főként a streaming szolgáltatók igényei miatt. Ez még tovább ösztönzi az olcsóbb és kiszámíthatóbb gyártási helyszínek keresését.

Kereskedelmi háború filmfronton?

A bejelentés előzménye, hogy Trump április 2-án meghirdette a „Felszabadulás Napja” tarifacsomagot, amely több mint 90 kereskedelmi partnerre terjed ki. Ezek többsége ugyan 90 napos türelmi időt kapott, de 10%-os alapvám már életbe lépett. Kína ezzel szemben azonnal 145%-os vámot kapott, amire 125%-os kínai válaszvám és amerikai áruk exportkorlátozása volt a reakció.

Nem meglepő tehát, hogy Peking a múlt hónapban bejelentette, csökkenteni fogja az engedélyezett hollywoodi filmek számát az országban – válaszul Trump agresszív kereskedelmi politikájára.

William Reinsch, a Kereskedelmi Minisztérium korábbi vezető tisztviselője figyelmeztetett: „sokkal többet veszíthetünk, mint amennyit nyerhetünk.” A vámokat szerinte nehéz lesz nemzetbiztonsági alapon igazolni, és tart attól, hogy súlyos megtorló lépések következhetnek világszerte.

A 100%-os vám nemcsak gazdasági kérdés – politikai üzenet is: Hollywood legyen újra amerikai, vagy legalábbis amerikai kézben. A következő hónapok megmutatják, hogy a világ filmipara visszavonulót fúj, alkalmazkodik, vagy válaszul saját korlátozásokat vezet be az amerikai tartalmak ellen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.