Világvége
A fejlődő országok követelik, hogy a gazdag országok fizessenek az éghajlatváltozásért
A nyugati gazdaságokat azzal vádolják, hogy a világ legnagyobb környezetszennyezői, miközben a kibocsátás csökkentésére szólítanak fel.
2022.11.16 05:30ma.huA fejlődő országok vezetői a gazdag országokat és az energiaipart vádolták az éghajlatváltozás előidézésével, és kártérítést követeltek a gazdaságuknak okozott károkért.
Míg az olaj- és gázipari vállalatok élvezik az előnyöket, addig a kis szigetországokat a tengerszint emelkedése okozta óceáni viharok pusztítják - mondják.
Az Egyiptomban kedden tartott COP27 klímacsúcson felszólalva Gaston Browne, Antigua és Barbuda miniszterelnöke megjegyezte, hogy "az olaj- és gázipar továbbra is naponta közel 3 milliárd dollár nyereséget termel", miközben "a bolygó ég".
"Itt az ideje, hogy ezek a vállalatok globális szén-dioxid-adót fizessenek a nyereségük után, mint a veszteségek és károk finanszírozásának forrását" - tette hozzá Browne.
A szegény nemzetek rámutatnak gazdagabb társaik képmutatására, amelyek a leghangosabb szószólói a kibocsátások csökkentésének, miközben a fosszilis tüzelőanyagok által vezérelt iparosodás évszázadát követően maguk a legnagyobb szennyezők. A fejlődő országok most azt kérdezik, hogyan fogják őket kárpótolni az éghajlatváltozásnak tulajdonított áradásokért és aszályokért.
"Nem azért vagyok itt, hogy bárkitől is azt kérjem, hogy ugyanolyan szenvedéllyel szeresse az országom népét, mint én" - mondta Philip Davis, a Bahamák miniszterelnöke. "Azt kérdezem, mit ér önöknek az, hogy az éghajlati menekültek milliói tízmilliókká váljanak, és világszerte nyomást gyakoroljanak a politikai és gazdasági rendszerekre"."
Eközben Macky Sall szenegáli elnök elismerte, hogy országa gazdasága nem képes azonnal elszakadni a fosszilis tüzelőanyagoktól, de azt mondta, hogy a szegényebb afrikai fejlődő országoknak nagyobb finanszírozásra van szükségük a gazdag országoktól, hogy alkalmazkodni tudjanak a romló éghajlathoz.
"Legyünk egyértelműek, mi az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett vagyunk. De mi, afrikaiak nem fogadhatjuk el, hogy létfontosságú érdekeinket figyelmen kívül hagyják" - mondta.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:26 Villámáradás Texasban - újabb halálos áldozatokat találtak és több tucat eltűntet keresnek után
- 16:25 Megőrizte első helyét a BMW a prémium márkák mezőnyében
- 14:07 Hőség - zivatarokra és magas középhőmérsékletre kell készülni vasárnap
- 12:48 Rejtett örökség - náci múlttal rendelkező családok Európa elitjeiben
- 10:15 Beszakadt Gubacsi híd - díjmentesen lett a közösségi közlekedés
- 8:13 Az ország egyes részein 15-17 nappal nőtt a hőhullámos napok száma 1901 óta
- 6:11 Meteorológia: az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06