Világvége
A hőhullámok egész régiókat tehetnek lakhatatlanná - ENSZ
Az emelkedő hőmérséklet humanitárius katasztrófákhoz vezet világszerte - állítja egy új jelentés.
2022.10.11 16:18ma.huAz éghajlatváltozás által gerjesztett perzselő hőhullámok a következő évtizedekben a világ egyes területeit gyakorlatilag lakhatatlanná tehetik - áll az ENSZ új jelentésében, amely arra figyelmeztet, hogy a szélsőséges időjárás a katasztrófa szélére sodorhatja a szegényebb nemzeteket.
A Vöröskereszt és az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) által hétfőn közösen közzétett dokumentum rámutat a világszerte fokozódó hőhullámokra, és azt állítja, hogy azok "riasztó mértékben" növekednek, és egyes országokban már most is "katasztrófákat idéznek elő".
"A jelenlegi előrejelzések szerint a hőhullámok az elkövetkező évtizedekben elérhetik és meghaladhatják a fiziológiai és társadalmi határokat, többek között olyan régiókban, mint a Száhel-övezet (Afrikában található, a Szahara déli részén), valamint Dél- és Délnyugat-Ázsia" - áll a jelentésben, amely szerint egyes területek "gyakorlatilag lakhatatlanná válhatnak".
A hatások között nagymértékű szenvedés és emberveszteség, migráció és az egyenlőtlenségek további elmélyülése szerepelne. Sőt, ezek a hatások már most is jelentkeznek.
A nagy népsűrűségű városok a legveszélyeztetettebb területek közé tartoznak, és az ENSZ szerint a 2050-es évekre a "szélsőséges hőségben" élő városi szegények számának 700%-os növekedése várható.
"A szélsőséges hőség okozta halálozási arányok az előrejelzések szerint elképesztően magasak - az évszázad végére az összes rákos megbetegedéshez vagy fertőző betegséghez hasonló nagyságrendűek lesznek - és elképesztően egyenlőtlenek" - áll a jelentésben, amely szerint a világ legszegényebbjei fogják viselni a változó éghajlat legsúlyosabb hatásait.
Az emelkedő hőmérséklet és a gyakoribbá váló hőhullámok várhatóan "aláássák a mezőgazdaságot és az állattenyésztési rendszereket, károsítják a természeti erőforrásokat, károsítják az infrastruktúrát és hozzájárulnak a migrációhoz" - állapította meg a jelentés, megjegyezve, hogy a "hőstresszel" kapcsolatos gazdasági veszteségek 2030-ra világszerte meghaladják a 2,4 billió dollárt.
A korábbi hőhullámok halálos következményekkel jártak: az ENSZ által idézett statisztikák szerint 2003-ban Európában több mint 70 000, 2010-ben Oroszországban pedig 55 000 halálos áldozatot követeltek.
A jelentés szerint "agresszív lépésekre" van szükség a legrosszabb kimenetel elkerülése érdekében, és hangsúlyozta, hogy "a legfontosabb cselekvési terület az éghajlatváltozás lassítása és megállítása". Ettől függetlenül azonban a jelentés többek között javasolta a "hőhullámokkal kapcsolatos korai tájékoztatást", hogy az emberek "időben cselekedhessenek" a védekezés érdekében, új válaszlépéseket javasol a "felgyorsuló szélsőséges hőségre", valamint a "hőtechnikai szempontból megfelelő szükséglakásokba" történő beruházásokat.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:48 Rejtett örökség - náci múlttal rendelkező családok Európa elitjeiben
- 10:15 Beszakadt Gubacsi híd - díjmentesen lett a közösségi közlekedés
- 8:13 Az ország egyes részein 15-17 nappal nőtt a hőhullámos napok száma 1901 óta
- 6:11 Meteorológia: az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása
- 22:10 56 Gidrán harcjárművel bővül a Magyar Honvédség eszközparkja
- 20:51 Tűz veszélyeztette a szentendrei skanzent
- 18:49 A Liverpool visszavonultatja a 20-as mezt Diogo Jota tiszteletére
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06