Világvége
Egy ritka vírus okozta gyógymód nélküli megbetegedést jelentettek Angliából
A brit orvosok szerint nincs gyógymód az Afrikához kötődő fertőzésre, amely egyeseknél súlyos betegséget okozhat.
2022.05.08 16:04ma.huMegerősítették a majomhimlő ritka esetét Angliában - jelentette be szombaton a brit egészségügyi biztonsági hivatal (UKHSA).
Az ügynökség hangsúlyozta, hogy a majomhimlő ritka vírusfertőzés, amely nem terjed könnyen az emberek között. A legtöbbek számára enyhe, néhány héten belül elmúló tüneteket okoz, de egyeseknél súlyos betegség is kialakulhat.
A majomhimlővel diagnosztizált beteg nemrég érkezett az Egyesült Királyságba Nigériából, és a közép-londoni Guy's and St. Thomas' Hospital fertőző betegségek elkülönítő osztályán kezelik.
"Elővigyázatossági intézkedésként az UKHSA szakértői szorosan együttműködnek az NHS kollégáival, és felveszik a kapcsolatot azokkal az emberekkel, akik szoros kapcsolatban állhattak az illetővel, hogy tájékoztatást és egészségügyi tanácsokat adjanak" - közölte az UKHSA.
Az ügynökség a lakosságra jelentett általános kockázatot "nagyon alacsonynak" tartja.
A majomhimlő hasonlít az 1980-ban felszámolt emberi himlőhöz, és összetéveszthető a bárányhimlővel. A kezdeti tünetek közé tartozik a láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és kimerültség. A kiütés gyakran az arcon kezdődik, majd átterjed a test más részeire.
Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) szerint a majomhimlőt fertőzött vadállatoktól lehet elkapni Nyugat- és Közép-Afrika egyes részein.
"Úgy gondolják, hogy rágcsálók, például patkányok, egerek és mókusok terjesztik" - írja az NHS.
Az Egyesült Királyságban eddig csak néhány embernél diagnosztizáltak majomhimlőt, és mindannyian Nyugat-Afrikába utaztak, vagy olyan személy közeli kapcsolatai voltak, aki oda utazott.
Az Egyesült Államokban 2003-ban kitört majomhimlőjárványt egy olyan állatkereskedéshez vezették vissza, ahol Ghánából származó kisemlősöket árultak.
Bár a majomhimlő általában enyhébb, mint a himlő, a halálozási arány a fertőzöttek körében Afrikában akár 10% is lehet az amerikai járványügyi és megelőzési központok (CDC) szerint.
A vírus ellen jelenleg nincs gyógymód, bár az NHS és a CDC szerint a himlő elleni oltóanyag vélhetően megelőzi a fertőzést.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 23:30 London újabb szankciókat jelentett be Fehéroroszországgal szemben
- 22:30 Kutatás: rekordsebességre gyorsult a globális felmelegedés
- 21:30 Valencia tartományban épülhet meg a Tesla második európai gyára
- 20:52 Négy új, Naprendszeren kívüli bolygó létét erősítették meg az ESA Cheops űrteleszkópja segítségével
- 19:40 Ukrán védelmi miniszter: Ukrajna képes nagyhatótávolságú rakétákat gyártani
- 19:19 Megrázó rádiófelvételeket játszottak le a lezuhant siklóernyős ügyében
- 19:14 Nem működik a lift egy budapesti kórházban, ápolók cipelik fel a betegeket az emeletre
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06