Világszerte 1757 gyanús eset

Sertésinfluenza: Az új vírustörzs madár-, sertés- és emberi influenza kombinálódásából született

Nem pontos a sertésinfluenza elnevezés az immár igazoltan emberről emberre terjedő új, A típusba tartozó influenzatörzs megnevezésére, amely a hivatalos jelölés szerint: A/Kalifornia/04/2009 - közölte Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója kedden.

2009.04.28 16:58MTI

Az influenzavírusok között A, B és C típust különböztetnek meg a vírus szerkezete alapján. Az A és B vírus okoz járványokat; pandémia, azaz világjárvány az A típustól várható, mert ennek változási és adaptálódási képessége a legnagyobb, igen elterjedt az állatokban is - mondta a főigazgató. Az A típusú influenzavírus felszínén található burokfehérjék szerkezete alapján eddig 16 hemagglutinin (H) és 9 neuraminidáz (N) altípust különböztettek meg.

A sertésinfluenzának nevezett új vírustörzs az A/H1N1 altípusba tartozik, amely a 20 millió ember halálával járó 1918-19-es spanyolnátha járványt is okozta. Az A és a B típusú influenza vírusrészecskék fertőzőképességét ezek a felületen elhelyezkedő H és N jelű antigének határozzák meg. A fehérjék szerkezete nem stabil, genetikai változások révén újabb és újabb módosult antigének keletkeznek. Ennek következménye a vírusok állandó változása és az, hogy egy adott évben átélt influenzafertőzés vagy a védőoltás eredményeként kialakuló immunitás nem véd a fertőzésektől a következő években.

Az influenzavírus változékonyságát növeli, hogy az emberi és az állati vírustörzsek genetikai állománya kombinálódni képes. Így alakult ki az Állategészségügyi Világszervezet (www.oie.int) hétfői közleménye szerint egy amerikai eredetű madár-, egy vélhetően ázsiai sertés-, egy másik, amerikai eredetű sertés-, valamint egy amerikai eredetű emberi influenza vírustörzs kombinálódásával az új törzs. A szervezet a sertésinfluenza megnevezés helyett az "észak-amerikai influenza" elnevezést javasolja.

Bognár Lajos, az országos főállatorvos helyettese az MTI-nek hangsúlyozta: további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a vírus pontos eredetére fény derüljön, ám az biztos, hogy most emberről emberre terjed. Hozzátette, hogy sertésekben az influenzavírus nem okoz komoly megbetegedéseket.

Melles Márta elmondta, hogy az Egészségügyi Világszervezet április végén tette közzé az új vírustörzsről az információkat, miután az Egyesült Államok járványügyi hatósága, a CDC megállapította (szekvenálta) a vírus genetikai állományát. Ez alapján a besorolása: A(H1N1)Kalifornia/04/2009. A WHO egy esetleges világjárványra való felkészülési terv alapján a riasztási fokozatot 4-esben állapította meg.

Amint a főigazgatónő ismertette, ez a fázis azt jelenti, hogy az influenzavírus emberről emberre terjedése igazolt, közösségi szinten várható kitörés, arra az előkészületeket meg kell tenni. Maga a pandémia a 6-os fokozat, a 3-tól 5-ig terjedő fokozatok a riasztás, pandémiás felkészülés szakaszai. Az oltóanyag előállítását csak akkor tudják megkezdeni az erre felkészült gyártók, ha a H1N1 altípusba tartozó vírus szaporítására vagy "összerakására" sikerül kidolgozni a megfelelő módszert.

Ehhez a vírust le kell "butítani vagy megszelídíteni" olyan szintre, hogy általános oltóanyagként alkalmazható legyen - tette hozzá a főigazgató. Mint Melles Márta hangsúlyozta, ez még egy-két hónapot is igénybe vehet, utána kaphatja meg Magyarország is - megfelelő biztonsági intézkedések mellett - az új vírustörzset, ekkor indulhat a vakcina előállítása.

Világszerte 1757 gyanús eset

Eddig világszerte összesen 1757 embert regisztráltak, akiknél felvetődött, hogy az új influenzavírust hordozzák - közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter kedden sajtótájékoztatón. Hétfőn 1384 gyanús eset volt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján ez a szám 1757-re emelkedett kedden. Kanadában négyről hatra, Mexikóban 26-ról 33-ra, az Egyesült Államokban 22-ről 40-re nőtt az igazolt megbetegedések száma hétfőhöz képest.

Spanyolországban eddig egy, az Egyesült Királyságban két esetről bizonyosodott be, hogy valóban az A/H1N1 típusú influenza okozza a fertőzést - mondta. Hozzátette: jó hír azonban, hogy az igazolt esetek számával arányosan a halálesetek száma nem növekedett. Sem az Egyesült Államokban, sem Kanadában nem halt meg eddig senki, Mexikóban viszont további hét áldozatot követelt a sertésinfluenza. Székely Tamás elmondta: a WHO főigazgatója kezdeményezte az IMF-nél egy közegészségügyi katasztrófaalap létrehozását, amelyből a vakcinagyártást finanszírozni lehet.

További fejlemény, hogy úgy néz ki, mostanra sikerült a vírus génszerkezetét megállapítani. Az egészségügyi miniszter a magyarországi intézkedésekről is beszámolt. Ezek közt említette, hogy keddtől működik az ingyenesen hívható információs zöld szám (06 80 204 217). Újabb figyelemfelhívó plakátokat helyeznek ki Ferihegyen, valamint regisztrálják az utasokat, akiknek azt javasolják: az útlevélvizsgálat vagy a csomagfelvétel előtt vegyenek részt az egészségügyi kontrollon.

Az országos tiszti főorvos emellett kezdeményezte az egészségügyi miniszternél a Pandémiás Tervben megfogalmazott költségvetési források biztosítását a többletintézkedések miatt. Ez azért szükséges, hogy a hatóság felkészülhessen arra, ha esetleg a jelenlegi négyes szintről ötös fokozatúra emelnék a készültséget. Az ötös fokozatban szükség van a mintavételek számának 50 százalékos növelésére és a kijelölt határátkelőhelyeken érkező utasok szűrésére.

Ezen kívül megkezdődött az egészségügyi intézmények Pandémiás Tervének aktualizálása is. Az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet áttekinti, melyek azok a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, amiket a kórházaknak térítésmentesen ki lehet osztani, ha járvány van. Összehívták a nemzetbiztonsági kabinetet, amely előreláthatólag csütörtökön fog ülést tartani, és össze fogják hívni a katasztrófakoordinációs bizottságot is, hiszen a járvány több tárcás együttműködést igényel - mondta a miniszter.

Falus Ferenc, az ÁNTSZ országos tiszti főorvosa hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy jelenleg Magyarországon nincs semmiféle veszély. Európában eddig nem volt olyan eset, hogy valaki egy behurcolt vírus következtében fertőződött volna meg. Elmondta: jelenleg 25 ember kiképzése zajlik, akik a reptéren lévő belépési pontot fogják erősíteni. A sajtótájékoztatón elhangzott: azoknál, akik már több mint tíz napja érkeztek haza a fertőzött területekről és addig nem jelentkeztek a tünetek, nem lehetnek fertőzöttek, a vírus lappangási ideje ugyanis 4-6 nap.

Egy esetleges karantén bevezetésének minden feltétele fennáll a repülőtéren - tette hozzá Székely Tamás, aki elmondta: hőkamerákat is telepítenek ide. Arról is beszélt, hogy szükség esetén az első adag vakcinát Magyarországon 8-12 hét alatt tudják legyártani, ez 500 ezer egységet jelent, és 32 hét alatt 10 milliót is képesek előállítani.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.