Csillagászat
Öt égitest ritka együttállása látható csütörtöktől
Csütörtökön, a naplemente után közvetlenül a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a holdsarló és a Regulus nevű csillag mind egy bolyban lesznek megfigyelhetők a nyugati horizont felett.
2023.07.19 20:12MTIA nem mindennapi ötösfogatot még szombaton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló Csillagkapu eseményén is meg lehet tekinteni - közölte az obszervatórium szerdán az MTI-vel.
Elsőként minden bizonnyal a ragyogó Vénuszt lehet majd látni az égbolton, majd a Vénusszal egy magasságban a Merkúr fog derengeni. A Mars a másik két bolygónál több mint öt fokkal magasabban helyezkedik majd el. A vörös bolygó a Vénuszhoz hasonlóan egy hosszú és látványos megfigyelhetőség után ezekben a hetekben egyre halványabb lesz és végül a napnyugta fényeibe veszik - olvasható a közleményben.
Mint írják, a Marssal egy vonalban, dél felé a gyönyörű, pengeéles holdsarlót lehet majd megcsodálni. Csütörtök este a teljes látható felének mindössze 8 százalékát, pénteken már 14 százalékát, szombaton pedig 21 százalékát világítja meg a napfény. A növekvő holdsarló igazából az ötösfogat egyetlen olyan tagja, amely a napok során egyre magasabbra kúszik, és nem nyeli el lassan a Nap fénye.
A tájékoztatás szerint a Svábhegyi Csillagvizsgáló szombati Csillagkapu eseményén is ez az ötösfogat lesz a napnyugta kiemelt célpontja. Az érdeklődőknek érdemes korán, már 19 óra körül megérkezni, hogy a tetőterasz adta horizontot kihasználva megpillanthassák ezt az égi látványosságot.
A Vénusz bolygó alig 13 százalékos, csillogóan fényes sarlója több helyszínen is megtekinthető lesz 20 óráig. A Hold sarlójának részleteit is megvizsgálhatják az érdeklődők a közelgő este során. A sötétedés beálltával a fent említett égitestek lenyugszanak és az est főszereplője a nyári Tejút lesz - olvasható az összegzésben.
A közlemény szerint a látványos együttállás megfigyelésén kívül több interaktív programmal is várja a Svábhegyi Csillagkapu a látogatókat. A Téridő Trambulinon száguldó üveggolyókkal például a bolygók és a csillagok mozgását modellezik. A Bolygószimatoló Laboratórium lombikjaiba zárt 'űrparfümöket' megszagolva bárki a Naprendszer egzotikus égitestjein érezheti magát. A Meteoritvizsgálat programon mikroszkópokkal vizsgálhatják a látogatók a meteoritok szivárványszínben pompázó kristályait, és a meteoritgyűjtemény több darabját is kézbe vehetik. A Spektrum Zónában pedig fényhajlító eszközzel is találkozhatnak az érdeklődők.
Akik a megfigyeléshez további információt szeretnének, a Stellarium online planetáriumprogramban (www.stellarium-web.org) a megfigyelőhely és a dátum beírásával maguk is beazonosíthatják, mit merre keressenek lakóhelyükön.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


