Csillagászat
A tudósok két kivételesen fényes galaxist fedeztek fel
A tudósok szerint a "valaha látott legtávolabbi csillagfény" nyomot adhat a csillagászat egyik legnagyobb rejtélyének megoldásához.
2022.11.19 19:59ma.huA NASA legújabb teleszkópjának köszönhetően a tudósok két eddig nem látott, "kivételesen fényes" galaxist azonosítottak, amelyek közül az egyikről az is kiderülhet, hogy a valaha ismert legrégebbi - közölte az amerikai űrügynökség. A felfedezés a kutatók szerint fényt deríthet a galaxisok keletkezésének folyamatára - a csillagászat egyik nagy rejtélyére.
Az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban megjelent két tanulmányban ismertetett első eredmények szerint a GLASS-z12 néven emlegetett galaxis 350 millió évvel a kozmikus ősrobbanás után keletkezett. Ha a következtetések beigazolódnak, a GLASS-z12 megdönti a GN-z11 galaxis által felállított korábbi rekordot: ez 400 millió évvel a 13,8 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanás után létezett.
Egy másik újonnan felfedezett galaxis, a GLASS-z12 a becslések szerint körülbelül 450 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett.
"Ezek a galaxisok nagyon különböznek a Tejútrendszertől vagy más nagy galaxisoktól, amelyeket ma látunk magunk körül" - mondta Tommaso Treu, az egyik Webb-program vezető kutatója a NASA-nak.
A galaxisok korong alakúak, és a Tejútrendszerhez képest nagyon kicsik, hiszen a mi galaxisunk méretének csak egy apró százalékát teszik ki.
A kutatók megjegyezték, hogy "a valaha látott legtávolabbi csillagfény" a vártnál sokkal fényesebbnek bizonyult. Ez azt jelentheti, hogy a galaxisok a későbbi galaxisokhoz hasonlóan hatalmas mennyiségű kis tömegű csillagból állnak. Vagy pedig a fény sokkal kevesebb "rendkívül fényes" csillagból származhat, amelyekről már régóta elméletileg kiderülhet, hogy "a valaha született első csillagok" - mondta a NASA.
Pascal Oesch, a kutatásban részt vevő tudós szerint a galaxisok rendkívüli fényessége "igazi rejtély", és megváltoztathatja a csillagászok elképzeléseit a galaxisképződésről.
"Az extragalaktikus csillagászat és a megfigyelési kozmológia egyik legérdekesebb kérdése továbbra is az, hogy mikor és hogyan alakultak ki az első galaxisok" - áll a két kutatási tanulmány egyikében.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:54 Románia megtiltaná volt katonáinak és rendőreinek, hogy konfliktusövezetekbe szegődjenek zsoldosnak
- 8:51 ÉKM: felgyorsulhat a gépjárművek honosítási eljárása
- 6:51 A jegybank új ajánlással segíti a fogyatékossággal élőket
- 22:48 NGM: a kormány meghosszabbítja a kamatstopot
- 20:48 Szijjártó Péter: a kínai BYD újabb nagyberuházása 620 új munkahelyet teremt Komáromban
- 18:44 Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
- 16:44 Nőtt a Mazda eladása az év első öt hónapjában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06