Életmód
Az orrpiszkálás komoly betegséget okozhat
Egy igen káros baktérium, a Chlamydia pneumoniae az orrban lévő szaglóidegből közvetlenül az agyba juthat, és az nem jó.
2022.10.30 11:08ma.huA Griffith Egyetem kutatói kimutatták, hogy bizonyos baktériumok és vírusok képesek az orrban lévő szaglóidegen keresztül az agyba jutni.
A Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a Chlamydia pneumoniae az orrüreg és az agy között húzódó ideget használta útvonalként a központi idegrendszerbe való behatoláshoz.
James St John professzor, aki a Clem Jones Neurobiológiai és Őssejtkutató Központ vezetője és a világelső kutatás társszerzője, elmondta: "Mi vagyunk az elsők, akik kimutattuk, hogy a Chlamydia pneumoniae közvetlenül az orron keresztül juthat be az agyba, ahol az Alzheimer-kórhoz hasonló kórképeket indíthat el. Bár a kutatás egérkísérletekkel történt, de a bizonyíték potenciálisan ijesztő lehet az emberekre nézve is".
Az orrban lévő szaglóideg közvetlenül ki van téve a levegőnek, és rövid, a vér-agy gátat megkerülő utat biztosít az agy felé. Ezt az utat a vírusok és baktériumok könnyű útvonalként szimatolták ki az agyba. A Központ csapata már tervezi a kutatás következő fázisát, és célja, hogy bebizonyítsa, ugyanez az útvonal létezik az emberben is.
"Azt tudjuk, hogy ugyanezek a baktériumok jelen vannak az emberekben, de azt még nem dolgoztuk ki, hogyan jutnak oda" - mondta. "Az orrpiszkálás és az orrszőrök kitépése nem jó ötlet. Ne akarjuk károsítani az orrunk belsejét, de a piszkálás és a tépkedés ezt okozhatja. Ha az orrnyálkahártyát károsítjuk, növelhetjük a veszélyét, hogy megannyi baktérium juthat fel az agyunkba."
St John professzor szerint a szaglásvizsgálatok az Alzheimer-kór és a demencia kimutatására is alkalmasak lehetnek, mivel a szaglás elvesztése az Alzheimer-kór korai jelzője. Azt javasolja, hogy a szaglásvizsgálatok a 60. életév betöltésétől kezdve hasznosak lehetnek korai detektorként.
"Amint az ember elmúlt 65 éves, a kockázati tényezője azonnal megnő, de más okokat is vizsgálunk, mert ez nem csak az életkorról szól - hanem a környezeti hatásoknak való kitettségről is. És úgy gondoljuk, hogy a baktériumok és a vírusok kritikusak ebben".
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:28 Elfogtak egy férfit a brit miniszterelnök londoni házában történt tűzesettel kapcsolatban
- 6:27 DK: nem lehet eltitkolni a kínai hitel feltételeit
- 20:23 Tűz volt Keir Starmer brit miniszterelnök londoni házában
- 18:55 A Hamász átadta a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek Edan Alexander túszt
- 16:51 Főpolgármesteri Hivatal: Karácsony Gergely felmentette a BKV vezérigazgatóját
- 16:42 Kelemen Hunor levélben kéri az erdélyi magyar közösséget George Simion megállításához
- 14:00 Kisiklott egy vonat Debrecennél, miután kacsaszállító kamionnal ütközött - videó
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06