Űrkutatás
Rozsdát találtak a Holdon, de se víz, se oxigén
Pontosan mitől rozsdásodik a Hold, mint egy roncstelepen álló öreg tragacs?
2022.03.07 14:22ma.huA csillagászok számára rejtélyes, hogy mitől vannak a Hold felszínén rozsdás foltok - annak ellenére, hogy hiányzik két alapvető, rozsdát okozó összetevő: a víz és az oxigén.
A Science Advances című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a Hawaii Manoa Egyetem tudósai a felfedezést a Chandrayaan-1 Hold ásványtani térképező eszközének (más néven M3) - a NASA Sugárhajtási Laboratóriuma által a Kaliforniai Állami Egyetemen épített műszer, amely az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) küldetése során volt a fedélzeten - adatai áttekintése után tették.
Shuai Li, a Hawaiʻi Egyetem geológusa, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a küldetés során rögzített felvételeket tanulmányozta, és észrevette, hogy a holdi pólusoknál jelen vannak olyan spektrumok, vagyis a holdfelszínről visszaverődő fények, amik azt mutatják, hogy ezeken a területeken a Hold más kiterjedéseitől eltérő összetételű anyagok találhatók.
A Jet Propulsion Laboratory által kiadott sajtóközlemény szerint a csapat "ezeket a sarki spektrumokat vette célba". Bár nem szokatlan, hogy a Holdat vasban gazdag kőzetek borítják, az lepte meg őket a legjobban, hogy az anyag mennyire hasonlít a hematit nevű ásványra.
A hematit - amely a vas-oxid egy formája, egy vörösesbarna anyag, amelyet rozsdaként ismerünk - akkor keletkezik, amikor a vas oxigénnel és vízzel érintkezik, ami felveti az eredeti kérdést: Hogyan került a rozsda oda a víz és az oxigén nélkül?
"Ez nagyon rejtélyes" - mondta Li a NASA-nak adott nyilatkozatában. "A Hold alkalmatlan környezet a hematit kialakulásához."
A kutatócsoport kutatása egy 2018-ban kezdődött nagyobb tanulmány része, amelynek eredményeként vízjeget fedeztek fel a Hold sarkvidékein - olvasható a Hawaiʻi Egyetem sajtóközleményében.
Annak megerősítésére, hogy a hematit valóban jelen van, a csapat felkérte a Jet Propulsion Laboratory kutatóit, Abigail Fraemant és Vivian Sun-t, hogy vizsgálják meg újra az eredményeiket.
"Először egyáltalán nem hittem el" - mondja Fraeman a NASA közleményében. "A Holdon uralkodó körülmények alapján nem szabadna léteznie. De mióta vizet fedeztünk fel a Holdon, mindenki azt találgatja, hogy az anyagok nagyobb változatossága lehet ott, mint azt gondolnánk, ha az a víz reakcióba lépett a kőzetekkel."
Szóval, pontosan mitől rozsdásodik a Hold, mint egy roncstelepen álló öreg tragacs?
A tudósok több ötlettel is előálltak, de az egyik, ami számukra a legértelmesebb, az mind a Földnek köszönhető. Azt találták, hogy a Holdnak a bolygónk felé néző felszínét érinti leginkább az oxidáció.
"Hipotézisünk szerint a holdi hematit a holdfelszíni vas oxidációja révén képződik a Föld felső légköréből származó oxigén által, amelyet a napszél folyamatosan a holdfelszínre fújt, amikor a Hold a Föld magnetoszférájában tartózkodott az elmúlt több milliárd év során" - mondja.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:48 Véget értek az írásbeli érettségik
- 10:33 Meteorológusok: korábbra tolódtak az utolsó tavaszi fagyok Magyarországon
- 10:18 A Starbucks is kivonul az orosz piacról
- 10:14 Német alkancellár: elérhető közelségbe került az EU-s orosz olajembargó
- 9:52 155 millió forintnyi hamis cipőt találtak egy teherautóban Gyulánál - fotók
- 9:13 Észak-Koreában milliók szenvednek a "lázas megbetegedésben"
- 8:39 Mintegy 20 ország ígért újabb fegyverszállítmányokat Ukrajnának
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06