Űrkutatás
A James Webb teleszkóp közel 1 millió kilométerre a Földtől kinyitotta főtükrét
A NASA közzétette a 10 milliárd dolláros űreszköz állapotát.
2022.01.09 13:41ma.huKét héttel az indítása után a James Webb űrteleszkóp végre kibontotta elsődleges tükrét, és megkezdte telepítésének utolsó lépését. A teleszkóp a maga nemében a valaha az űrbe indított legnagyobb teljesítményű eszköz.
A 10 milliárd dolláros teleszkóp szombaton, alig több mint két héttel az Európai Űrügynökség francia guyanai indítóbázisáról karácsonykor történt kilövése után bontotta ki méhsejt alakú főtükrét. Az elmúlt két hétben sikeresen kibontották a teleszkóp fényvisszaverő ezüst napellenzőjét és a másodlagos tükröt is, a főtükör pedig az utolsó kihívás a teleszkóp üzemképessé tételének útjában.
A NASA által élőben megosztott 3D renderelésen látható volt a tükör kinyílása, miközben a Földön a mérnökök ünnepeltek.
✅ The final wing is now deployed! Before we celebrate, we've still got work to do. The team is working hard at @SpaceTelescope to latch the wing into place, a multi-hour process. When the final latch is secure, #NASAWebb will be fully unfolded in space. #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/Rdd7C5LZID
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 8, 2022
"Egyszerűen csak érzem ezt a fajta izzást a mellkasomban, amikor látom, hogy a tükör együttesen kinyílt" - mondta Michelle Thaller, a NASA tudósa az űrügynökség élő közvetítése során.
JWST full primary mirror has been successfully deployed! pic.twitter.com/9VZfTpbaNs
— Chris Bergin - NSF (@NASASpaceflight) January 8, 2022
A 6,5 méteres átmérőjű és a teniszpálya méretű napellenző által állandóan 40 Kelvin-fokos (-380°F/-233°C) hőmérsékleten tartott főtükör az infravörös fényt veszi fel a világűr mélyéről. A Hubble-űrtávcsővel ellentétben, amelyet felvált, a Webb az emberi szem számára láthatatlan fényspektrumot fogja pásztázni, azzal a céllal, hogy felfedezze az ősrobbanás után keletkezett első csillagok és galaxisok jeleit.
A teleszkóp képes lesz az exobolygók légköri összetételének vizsgálatára is, segítve ezzel a Földhöz hasonló, esetleg életnek otthont adó bolygók keresését.
A Webb még nagyjából két hétre van a végső céljától, a második Nap-Föld Lagrange-ponttól (L2), amely mintegy 1,5 millió kilométerrel távolabb van a Naptól, mint a Föld. Ha odaér, körülbelül 10 évig fog keringeni a Nap körül.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:17 Rómában új díszkivilágítást kapott Traianus császár piaca
- 20:14 Antal Csaba díszlettervező a francia Művészetek és Irodalom Érdemrend lovagi fokozatát vehette át
- 18:14 A Frontex új kiképzőközpontot létesít Varsóban
- 16:12 Válik Marion Cotillard és Guillaume Canet
- 14:12 RMDSZ: ez Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester felfüggesztésének célja
- 12:54 Trump: az alkotmány hatalmas győzelme a szövetségi bíróságok beavatkozási lehetőségének korlátozása
- 10:54 Románia megtiltaná volt katonáinak és rendőreinek, hogy konfliktusövezetekbe szegődjenek zsoldosnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06